Mławskie uroczystości związane z dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki odbędą się w niedzielę, 15 października w kościele p.w. św. Jana Kantego oraz pod Kopcem Kościuszki na Osiedlu Wólka.
- R E K L A M A -
W programie:
11.00 – Msza Św. W Kościele Przemienienia Pańskiego
12.00 – Przemarsz pod Kopiec Kościuszki, złożenie wiązanek, zapalenie zniczy.
2017 rok został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki – zaakcentowano w przyjętej uchwale.
- R E K L A M A -
Mam nadzieję,że ze zwykłego przeoczenia lub oczywistej omyłki pisarskiej zabrakło w tytule wyrazu „kopca” nadające brzmienie tytułu w postaci: W niedzielę urodziny Kopca Tadeusza Kościuszki nawiązującego w naturalny sposób do okoliczności jego usypania przez mieszkańców w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki z inicjatywy ks.I.Krajewskiego, radnego rady miejskiej w Mławie,któremu być może z racji przeprowadzonych wizytacji przez biskupa A.Nowowiejskiego i biskupa L.Wetmańskiego tak bardzo leżała na sercu sprawa wyjaśnienia okoliczności ich męczeńskiej śmierci.Śmiem powiedzieć,że jest to testament oczekujący w dalszym ciągu na realizację łącznie ze zbadaniem ich miejsca pochówku i sprawieniem godnego pogrzebu.To ich głosy i innych ofiar Lasu Białuckiego wołają o to jak dotąd bezskutecznie.
Ależ Panie Inspektorze Oko wystarczyło przyjść i sprawdzić. Jokoś nie dostrzegłem Szanownego Pana w tłumie uczestników uroczystości w dniu dzisiejszym/15.10.2017r/ no chyba,że był Pan przebrany w strój służbowy i zabezpieczał Pan razem z innymi funkcjonariuszami całą uroczystość. Swoją drogą szkoda,że nie zauważył Pan braku stojącej na przeciwko autentycznej figurki z 1894, niemego świadka burzliwych dziejów Wólki i samej parafii założonej na działce ofiarowanej przez Cech Oraczy w Mławie.Pozdrawiam,oczekując i życząc dalszej aktywności i ciekawych spostrzeżeń.
A czy na tę okoliczność podoklejano te odpadające płytki klinkierowe, ktoś odstawił niezłą fuszerę !!!