Likwidacja łóżek szpitalnych przez braki kadrowe to czarny scenariusz, który może się spełnić i w Mławie. Także u nas pielęgniarek jest za mało. Jednak największym problemem jest ich wiek.
Od nowego roku obowiązują normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w szpitalach. Wytyczne niepokoją niepokoją wielu dyrektorów placówek, którzy obawiają się, że normy trudno będzie spełnić.
Dla przykładu, na 40-łóżkowym oddziale wewnętrznym potrzeba co najmniej 24 etatów pielęgniarskich. Jeszcze wyższe normy zatrudnienia są na pediatrii. Pielęgniarek na rynku brakuje. Niektóre szpitale są zmuszone do redukcji liczby łóżek.
Przyglądamy się sytuacji w Mławie. Przekazano nam, że obecne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych w SP ZOZ w Mławie zostały wyliczone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28.12.2013 r. w sprawie ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorstwami i na podstawie DZ.U. z 2011r. Nr.112 poz.654 z 15 kwietnia 2011r z późniejszymi zmianami o działalności leczniczej.
– Wyliczone na tej podstawie normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych były zgodne z liczbą zatrudnionych pielęgniarek i położnych w poszczególnych jednostkach szpitala. W SP ZOZ w Mławie zatrudnionych jest 224 pielęgniarek i położnych – informuje mławski szpital.
Występują braki kadrowe. Jednak największą bolączką jest wiek pielęgniarek – przeważnie 50+. Wszystko to może prowadzić do likwidacji łóżek.
– Na chwilę obecną w SPZOZ w Mławie brakuje około 10 procent składu osobowego pielęgniarek co jest i tak dobrym współczynnikiem w porównaniu do innych szpitali. Problemem nie jest ilość pielęgniarek, ale ich wiek 50+, co spowoduje olbrzymie problemy za mniej więcej 5 lat. Wobec braku pielęgniarek na rynku nie jest wykluczona kosmetyka ilości łóżek. Ze względu na zmianę stanowiska dyrektora SPZOZ w Mławie, decyzje dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych będą podjęte po 1 marca 2019 r. – informuje nas szpital w Mławie.