Marnotrawienie żywności staje się coraz poważniejszym problemem w Europie. W Polsce też wyrzuca się jej bardzo dużo. Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności, jest to około 9 milionów ton rocznie, z czego za ponad 2 mln ton odpowiadają gospodarstwa domowe. 6,6 mln ton jest natomiast marnotrawiona przez sektor produkcji, a 0,35 mln ton przez inne źródła.
Ministerstwo Środowiska informuje: aż 39 proc. Polaków deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza, najczęściej z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.
– Żywność, która nie została wykorzystana, czyli mówiąc wprost została zmarnowana wywiera wielowymiarowe, negatywne skutki społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Produkt spożywczy, to nie tylko, to co konsumujemy, ale także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych – podkreśla portal niemarnuje.pl – Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.
Przeciwdziałaniem marnowaniu jedzenia zajmują się Banki Żywności poprzez pozyskiwanie artykułów spożywczych wśród producentów i dystrybutorów oraz przekazywanie ich organizacjom społecznym, zajmującym się dożywianiem potrzebujących.
Sami też możemy się przyczynić do ograniczenia marnowania żywności poprzez rozsądne zakupy, planowanie posiłków czy pilnowanie dat przydatności do spożycia.
Rządowy pomysł
Wzmocnieniu instytucji publicznych w zakresie przeciwdziałania marnotrawstwu żywności służyć ma projekt „Opracowanie systemu monitorowania marnotrawionej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności”, realizowany przez konsorcjum, w skład którego weszło 5 instytucji: Federacja Polskich Banków Żywności (lider), Instytut Ochrony Środowiska – PIB (jednostka naukowa), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (jednostka naukowa), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.
– Projekt przewiduje m.in. opracowanie zbioru dobrych praktyk i rozwiązań prawnych oraz określenie kierunków rozwoju, które będą elementem planu ograniczania strat i marnotrawstwa żywności. Jego realizacja umożliwi dostarczenie wiarygodnych danych na temat marnowania żywności, a także utworzenie systemu monitoringu, który pozwoli ocenić skalę zjawiska – informuje resort środowiska.
Jak dodaje, Federacja Polskich Banków Żywności, lider konsorcjum, będzie odpowiedzialny za działania wdrożeniowe związane z przekazywaniem żywności na cele społeczne i ich upowszechnianiem. Z kolei Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, partner projektu, będzie miało za zadanie opracowanie i wdrożenie procedury przekazywania żywności (MOST) na cele społeczne przez przedstawicieli branży spożywczej.
By zapobiec marnowaniu się jedzenia, dobrym pomysłem jest inicjatywa Foodsharingu, czyli postawienie Jadłodzielni ( lodówki i półki ) gdzie można zostawić jedzenia, ale także stamtąd wziąć.
Bez przesady. Francuskie pieski. Dopóki coś nie śmierdzi i jest zjadliwe, to datę przydatności należy traktować jako dodatek, a nie się nią sugierować.