W piątek 21 stycznia br. dokładnie o godzinie 12:00 burmistrz Mławy złoży kwiaty i zapali znicze przy Kopcu Powstańców Styczniowych nieopodal Ronda Niepodległości.
W ten sposób w imieniu mieszkańców Mławy uczci pamięć o bohaterach i wojownikach zrywu narodowego sprzed 159 lat. Obchody rocznicy wybuchu Postania Styczniowego będą kontynuowane w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, gdzie będzie można wysłuchać prelekcji na temat genezy i przebiegu Powstania Styczniowego.
Pamięć o zrywie narodowym wciąż żywa w świadomości mławian
Pamięć o zrywie narodowym z lat 1863-1864 jest wciąż żywa w świadomości mławian. Mamy Kopiec Powstańców Styczniowych, ulice Powstańców Styczniowych oraz Zygmunta Padlewskiego – jednego z dyktatorów powstania, a w zasobach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej znajdują się eksponaty związane z działalnością patriotyczną mieszkańców Mławy w II połowie XIX wieku – zachęcamy do zwiedzania placówki. Pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, w których Mława, jako stolica ziemi Zakrzeńskiej, i powiat mławski, były jednym z głównych terenów walk powstańczych.
Powiat mławski stał się miejscem potyczek powstańców z siłami rosyjskimi
Profesor Leszek Zygner w książce „Mława – miasto pogranicza” pisze: „(…) Powiat mławski stał się miejscem potyczek powstańców z siłami rosyjskimi. Sam Padlewski w marcu 1863 roku prowadził walki w tym rejonie, choć do samej Mławy prawdopodobnie nie dotarł. Jak głosi tradycja, gdy 21 marca stanął w pobliskim Szreńsku, mieszkańcy wyszli naprzeciw niego z widłami, kosami i narodowymi chorągwiami prosząc go, aby bronił razem z nimi ich domostw”.
Źródło: UMM