W środę, 14 marca w szpitalu w Ciechanowie zoperowano pierwszych dwóch pacjentów cierpiących na otyłość patologiczną. Następna osoba już czeka w kolejce na zmniejszenie żołądka. Zabieg wykonuje się laparoskopowo. Naukowcy przekonują, że jest on jedynym skutecznym sposobem leczenia tego typu otyłości.
Szpital w Ciechanowie jest jedynym na północy Mazowsza, który wykonuje takie operacje. Jeden z pacjentów, którym chirurdzy pomogli w pierwszej kolejności pochodzi z Mławy, drugi z Ciechanowa.
– Chorzy po zabiegu mają 80 proc. szans na to, że poradzą sobie z otyłością. Trzeba pamiętać, że operacja jest fragmentem całego postępowania. Chory musi o tym wiedzieć, bo to nie jest tak, że chirurdzy załatwią wszystko. Operowana osoba musi jeszcze bardzo wiele zmienić w swoim myśleniu i codziennym życiu. Operacja bardzo pomaga, bo ona sama wiele zmienia m.in. w układzie hormonalnym. Jeśli chory utrwali swoje wyniki w ciągu roku od zabiegu to ma duże szanse na to, że będzie to trwały ubytek masy ciała – powiedział nam prof. Krzysztof Paśnik, pod którego kierunkiem wykonano pierwsze operacje zmniejszania żołądka w Ciechanowie.
Zabieg laparoskopowy jest jednym z najbezpieczniejszych dla pacjenta. Zazwyczaj już po trzech dniach osoba, która się mu poddaje może wrócić do domu.
– Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, laparoskopowo co oznacza, że powłoki brzuszne nie są rozcinane „od góry do dołu”, a jedynie wykonuje się cztery, pięć otworów. Przez nie wprowadzane są narzędzia, którymi usuwa się 9/10 żołądka – dodaje profesor Paśnik.
Pacjenci kierowani na tego typu zabiegi nie będą za nie płacić, są one refundowane przez NFZ. Zanim jednak w ogóle dojdzie do operacji chory musi… trochę schudnąć. To m.in. dlatego już kilka miesięcy przez zabiegiem jest pod opieką dietetyka, psychologa czy rehabilitanta.
Osoby cierpiące na patologiczną otyłość mogą szukać pomocy w otwartej trzy miesiące temu (w szpitalu w Ciechanowie) poradni bariatrycznej.
– Ta poradnia przygotowuje pacjentów do leczenia otyłości i kwalifikuje do operacyjnego leczenia otyłości. Jesteśmy przygotowani do przyjmowania pacjentów i czekamy na chorych, którym możemy pomóc w leczeniu otyłości. Pomagamy także pacjentom już po operacjach – mówił Mariusz Rolewski, z-ca dyrektora szpitala ds. medycznych.
Myslałem ,że wszystkim pacjentom w ciechanowskim szpitalu zmniejszają żołądki ze względu na racje żywnościowe.