W środę, 15 lutego większość stacji pomiarowych w Polsce notuje bardzo wysokie stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Wyjątkiem są obszary pasa nadmorskiego.
Na Mazowszu duże zanieczyszczenie powietrza
Na Mazowszu występują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą utrzymywać się do piątku – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie. W środę najgorzej jest w Piastowie, Płocku i Radomiu.
Tomasz Klech z WIOŚ wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – wyżu i braku wiatru.
Poinformował, że w środę koło południa najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Jak na razie największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie – wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny. Wysokie stężenia zanieczyszczeń będą utrzymywały się też na przedmieściach stolicy i w wielu mniejszych mazowieckich miejscowościach.
Sytuacja powinna zacząć się poprawiać od piątku.
Bardzo zły stan powietrza w Wielkopolsce
W Wielkopolsce utrzymuje się bardzo zły stan powietrza, a szczególnie trudna sytuacja jest w Poznaniu i Kaliszu – poinformował w środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ). W czwartek spodziewana jest poprawa.
W Krakowie smog i bezpłatna komunikacja publiczna
Do Krakowa powrócił smog, po półtoratygodniowej poprawie jakości powietrza. W mieście obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, a w Małopolsce północnej, południowo-wschodniej i zachodniej – II stopień. W Krakowie wprowadzono bezpłatną komunikację publiczną.
W środę w godzinach rannych stacje pomiaru jakości powietrza w Krakowie wskazywały, że stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekracza 300 mikrogramów na m sześc.; najwięcej wskazała stacja przy ul. Bulwarowej – 313 mikrogramów na m sześc.