Miasto rozważa przeniesienie w inną publiczną lokalizację kamienia poświęconego Obrońcom Mławy sprzed budynku Cechu Rzemiosł Różnych (przy ul. Żwirki w Mławie).
Od dziesiątków lat w różnych miejscach Mławy stawiane są różnego rodzaju figury, krzyże, pomniki, kamienie okolicznościowe, a także wieszane tablice pamiątkowe. Niestety z czasem bywa tak, że ich lokalizacja przestaje być godna czy koliduje z inwestycjami w mieście. Jak rozwiązać ten problem?
Tak było kilka lat temu ze starym krzyżem przy ul. Sienkiewicza, który z górą setkę lat stał w miejscu, w którym zaprojektowano wybudowanie nowego budynku. By zabytek przetrwał, trzeba było go przesunąć o kilkanaście metrów w stronę posesji zajmowanej przez dom zakonny.
Obecnie urząd miasta potwierdza, że rozważana jest zmiana lokalizacji kamienia ku czci Obrońców Mławy, który stoi przed budynkiem Cechu Rzemiosł Różnych. Dziś wokół nie ma już zielonego skweru i metalowego płotka. Obecnie to wyłożony płytkami betonowymi plac, na którym dosłownie handluje się pietruszką. Ta sytuacja razi wielu mieszkańców. Tym bardziej że nie ma tam miejsca, by z okazji corocznych obchodów bitwy pod Mławą organizować uroczystości – przeszkadza jezdnia o dużym natężeniu ruchu.
Obelisk, którego właścicielem jest Cech Rzemiosł Różnych, może zostać przeniesiony. O szczegóły tej operacji zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Mława:
– Rozważana jest lokalizacja kamienia w parku na Zielonym Rynku, przy Placu 1 Maja – miejsce spokojne, otoczone zielenią. Miasto wystąpiło o wytyczne konserwatorskie dla tego terenu, który jest częścią układu urbanistycznego starego miasta wpisanego do rejestru zabytków. – stwierdza Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie.
Dopytywaliśmy i ile będzie kosztowała operacja jego przeniesienia
– Koszty tej operacji nie są jeszcze znane. Uzależnione są od wielu czynników, m.in. od decyzji o sposobie posadowienia kamienia, od tego czy będzie budowany nowy postument, itd – dodaje rzeczniczka.
Kiedy kamień ma być odsłonięty w nowej lokalizacji?
– Trudno to określić – stwierdziła rzecznik urzędu miasta.
Dociekaliśmy też czy nowa lokalizacja umożliwia swobodne przeprowadzanie obok obelisku uroczystości upamiętniające Obrońców Mławy?
– Wszystko jest uzależnione od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie – stwierdziła rzecznik.
W takim wypadku by kompleksowo i przyszłościowo rozwiązać problem kolizji nowych inwestycji z pomnikami już istniejącymi w mieście, warto rozwiązać problem wzorem innych miast tworząc lapidarium (np. Łomży) albo „Aleję Pamięci”, gdzie tego typu obiekty mogłyby znaleźć godne miejsce.
Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) – miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli.
Zapytaliśmy miasto, czy rozważa stworzenie lapidarium bądź „Alei Pamięci” przy której będą ustawione pomniki nowe bądź takie, które z różnych względów trzeba przenieść w godne miejsce (na wzór istniejącej już klatki schodowej w mławskim muzeum udekorowanej tablicami pamiątkowymi)?
Taki temat nie był podejmowany dotychczas.
Przy okazji zapytaliśmy, na jakim etapie jest tworzenie zapowiadanego cmentarza na polu bitwy pod Mławą?
Idea stworzenia Cmentarza Żołnierzy Armii Modlin jest w fazie koncepcyjnej – wyjaśnia Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.
Co sądzicie o stworzeniu w Mławie miejsca przeznaczonego na pomniki i obeliski, które trzeba przenieść? Gdzie w Mławie mogłoby ono powstać, by pomieściło te obiekty, a jednocześnie umożliwiało przeprowadzenie stosownych uroczystości?
Mława to dziwne miasto. Łatwiej usunąć pomnik niż handlujących pomidorami
A może by tak przenieść handlarzy, odbudować płotek itd. Często, szczególnie latem ciężko jest przejść w tym miejscu, bo handlarze anektują coraz więcej chodnika na rozstawienie swoich straganów.
Kamień przenieść a budynek Cechu wyburzyć i postawić nowy wyższy z podziemnym parkingiem.
ciekawe za ile puscili ten plac i komu