Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sctorum) – ma upamiętnić wszystkich którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Święto obchodzone jest corocznie w dniu 1 listopada, a dzień później mamy Dzień Zaduszny poświęcony naszym bliskim zmarłym.
Obecnie przy grobach bliskich spotykamy się głównie 1 listopada bowiem dzień później jest zwykłym dniem pracy i wiele osób z tego powodu nie ma możliwości dotrzeń na mogiły bliskich osób.
Od kiedy obchodzimy to święto?
Wszystkich Świętych już w IV wieku 13 maja obchodzono we wschodnich prowincjach jako dzień wspomnienia wszystkich męczenników. W VI wieku w Rzymie święto rozszerzono na wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia, ale po krótkim czasie święto wykreślono z kalendarza. Później święto obchodzono 28 czerwca. Ostatecznie dzień 1 listopada jako dzień modlitw do Wszystkich Świętych obowiązuje od 741 roku. Od roku 835 na polecenie papieża Grzegorza IV i cesarza Ludwika Pobożnego, wprowadzone w całym cesarstwie, jako obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima.
Zwyczaje w Polsce
Polacy na ten dzień ozdabiają groby swoich bliskich kwiatami i zapalonymi zniczami. W dniu 1 listopada zbierają się przy mogiłach swych bliskich uczestnicząc we mszy odprawianej tego dnia na cmentarzu. W dniu 2 listopada modllitwy kieroane są za wszystkich zmarłych, a w kościołach biją dzwony na wspomnienie.
W tym roku po raz pierwszy od niepamiętnych czasów obowiązuje zakaz wejścia na teren nekropolii. Takiego zakazu nie było nawet w czasach PRL, dlatego wiele osób nie zgadza się z tym obostrzeniem tłumaczonym pandemią koronawirusa.
lol