Wsparcie dla rodziców
– Rodzice i nauczyciele coraz częściej obserwują negatywne skutki długotrwałej edukacji zdalnej u uczniów. Godziny spędzone przed ekranami komputerów i rezygnacja z uczęszczania na dodatkowe zajęcia rekreacyjne i sportowe dają o sobie znać w postaci rosnącej liczby dzieci, których kręgosłupy nie rozwijają się prawidłowo. Inicjatywa wsparcia rodziców i opiekunów, którzy borykają się z trudnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych powstała po to, aby realnie i skutecznie zareagować na problem – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.
Udział w badaniach kwalifikacyjnych
Uczniowie klas IV-VIII będą mogli wziąć udział w badaniach kwalifikacyjnych, które zostaną zorganizowane na terenie szkół przez Urząd Miasta Ciechanów we współpracy z podmiotem leczniczym. Badania w dniach 24-28 stycznia oraz 14-18 lutego będzie wykonywał wykwalifikowany personel medyczny oraz fizjoterapeuci.
Udział w badaniach jest bezpłatny i będzie odbywał się na zasadach dobrowolności, po uprzednim uzyskaniu przez dyrekcje szkół zgód rodziców/opiekunów prawnych. Badania będą wykonywane w obecności opiekunów grup szkolnych. W dalszej kolejności dzieci wymagające korekty postawy, objęte ubezpieczeniem w ramach NFZ, będą zapraszane na bezpłatne badania lekarskie.
Program dla dzieci z darmowym basenem
Będą też mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach gimnastyki korekcyjnej w wodzie, prowadzonych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Zajęcia na basenie odbędą się w małych, kilkunastoosobowych grupach. Liczba godzin uczęszczania danego dziecka na nie zostanie uzależniona od decyzji lekarza, stopnia zaawansowania wady postawy i sprawności dziecka. Turnusy fizjoterapii obejmą około 15-20 godzin zegarowych.
Wady postawy ma coraz więcej dzieci
Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym wad postawy dzieci – zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia (alergie, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka, czy otyłość) – dotykają wg różnych źródeł od 50 do 60% uczniów. Rozwijają się podczas tzw. skoków wzrostowych (wiek 6-7 i 12-16 lat), gdy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa, problemów ginekologicznych u kobiet.
Informacje na temat programu będą przekazywane rodzicom bezpośrednio przez dyrekcje szkół.