Dwie osoby nie żyją w wyniku wypadków do których doszło w ciągu ostatnich dni w płońskim. 7 listopada pieszy zginął na 7-ce, 13 listopada inny mężczyzna poniósł śmierć na miejscu w miejscowości Gutarzewo.
13 listopada popołudniu, w miejscowości Gutarzewo (gm. Sochocin) doszło do potrącenia pieszego przez samochód osobowy. Pieszy poniósł śmierć na miejscu.
Do zdarzenia doszło około godz. 16:40 na drodze relacji Malużyn-Sochocin.
– Policjanci płońskiej „drogówki” na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że jadący w kierunku Sochocina nissanem 73-letni płońszczanin, w czasie wymijania z innym samochodem, nie zauważył idącego prawą stroną jezdni pieszego. Auto uderzyło w 42-letniego mężczyznę, mieszkańca gm. Ojrzeń, który ubrany był na ciemno i nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Poniósł on śmierć na miejscu. Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia – informuje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z KPP w Płońsku.
7 listopada doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym na 7-ce w miejscowości Załuski. Zginął pieszy, który przechodził przez trasę w miejscu niedozwolonym. Został potrącony przez dwa pojazdy.
Do zdarzenia doszło około godz. 17:30 na trasie nr 7 w Załuskach, na pasie w stronę Płońska.
– Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki BMW 31-latek uderzył w pieszego, który w miejscu niedozwolonym przechodził przez jezdnię. Mężczyzna został potrącony również przez jadącego w tym samym kierunku vw, którym kierował 26-latek. W wyniku zdarzenia 58-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu – informuje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z KPP w Płońsku.
Mundurowi apelują o noszenie elementów odblaskowych. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Brak odblasku stanowi wykroczenie i w przypadku spotkania z policjantami zakończyć się może wypisaniem mandatu od 20 do nawet 500 zł.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania np: opaski, kamizelki. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Ważne też, by pieszy poruszał się po właściwej stronie drogi, a przyświecać mu powinna zasada „widzieć i być widzianym”.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości max. około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.