W Polsce odsetek dzieci, które chorują na depresję, wynosi minimum 9 proc., co oznacza, że leczenia psychiatrycznego i wsparcia psychologicznego wymaga około 630 000 dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie zaburzeń psychicznych, pokazuje, że w 2019 r. w województwie mazowieckim zaburzenia depresyjne dotyczyły 2 380,7 na 100 tys. mieszkańców, co stanowiło 73,6 proc. wszystkich zaburzeń psychicznych. W grupie wiekowej 10-14 lat było to 586,4 na 100 tys., w wieku 15-19 lat – 1 727,2 na 100 tys.
Sytuację dodatkowo utrudnia pandemia COVID-19. Dystans społeczny czy izolacja to czynniki, które wywołują u młodych ludzi lęk, poczucie bezradności i osaczenia. W ten sposób sprzyjają występowaniu depresji.
Dlatego samorząd zdecydował o przekazaniu 8 mln zł na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży. Realizacja projektu ma rozpocząć się w II kwartale 2022 roku, pod warunkiem uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Grupą docelową programu będą dzieci i młodzież w wieku od 12. do 18. roku życia, mieszkające na terenie województwa mazowieckiego.
W planie jest m.in.: przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrycia depresji,
prowadzenie konsultacji ze specjalistami, organizacja terapii dla osób ze stwierdzonym występowaniem zaburzeń depresyjnych (sesje psychoterapeutyczne), organizacja szkoleń dla kadry pedagogicznej.
To kolejny program przeciwdziałania depresji wśród dzieci. Realizacja wcześniejszego rozpoczęła się w 2020 roku i zaplanowano ją na 3 lata to kampania edukacyjna. W jej ramach prowadzone są m.in. zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych mówiące o zapobieganiu depresji oraz samobójstwom. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 700 tys. zł.