Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanawiane było trzykrotnie na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni jednej z pierwszych światowych konstytucji w dniu 3 maja 1791.
Trzeciego Maja świętują dwa kraje
Niewielu wie, że poza Polską dzień 3 maja — z tego samego powodu — obchodzony jest jako święto narodowe w innym kraju. Od 2007 roku dzień 3 maja jest także świętem narodowym Litwy.
Pierwszy raz uznano ten dzień za świąteczny już 5 maja 1791. Niestety, gdy Polska straciła niepodległość w wyniku zaborów przez 123 lata, święto było zakazane, a ci, którzy próbowali je obchodzić karani byli więzieniem czy zsyłką.
Ponownie ustanowiono je po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. i przez cały okres 20-lecia wojennego kultywowano jego obchody.
Podczas okupacji przez 5 lat nikt nie mógł świętować. Natomiast po zakończeniu II wojny światowej, już w 1946 r., miały miejsce obchody, ale towarzyszyły im krwawe demonstracje studenckie. Rok później władza komunistyczna wydała zakaz organizowania publicznych obchodów święta. Ostatecznie ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy święto zlikwidowano.
W 1981 roku gdy w kraju była odwilż związana z powstaniem NSZZ Solidarność ponownie zorganizowano obchody. Rok później podczas stanu wojennego nie było tej możliwości.
Trzeciego Maja Kolejny raz Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 jednocześnie uznając ten dzień za wolny od pracy. Tego roku obchody święta 3 maja w Warszawie na pl. Zamkowym w Warszawie odbyły się w obecności prezydenta RP generała Wojciecha Jaruzelskiego, który jeszcze kilka lat wcześniej jako przewodniczący Rady Państwa nakazywał tłumienie tych obchodów.