Ze skarbówką nie ma żartów. Wie o tym każdy podatnik. Brak wiedzy nie uchroni od kary w przypadku spóźnienia w dokonaniu wpłaty. Warto przeczytać o nowościach przydatnych w rozliczeniu PIT.
Od 15 lutego Polacy masowo rozliczają się z fiskusem m.in. za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Tak zrobiło w pierwsze 8 dni działania tej usługi 1 mln podatników.
Pieniądze na indywidualny mikrorachunek
Osoby, które nie prowadziły w minionym roku działalności gospodarczej, mogą tam obejrzeć swój PIT przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową i, jeżeli nie mają zastrzeżeń, zaakceptować go. Jest to jednoznaczne ze złożeniem dokumentu.
Są osoby, które mają nadpłatę należnego podatku i otrzymają w ciągu 45 dni zwrot, ale są i tacy, którzy muszą dopłacić fiskusowi brakującą kwotę podatku, bo np. przekroczyli próg podatkowy. W tym roku mają wpłacić pieniądze na swój indywidualny mikrorachunek, podobnie muszą zrobić płatnicy CIT i VAT.
Jak zdobyć numer mikrorachunku?
Składający się 26 cyfr nr rachunku bankowego zwanego mikrorachunkiem możemy wygenerować poprzez stronę internetową uruchomioną przez Ministerstwo Finansów: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Potrzebny będzie nam PESEL lub NIP.
Możemy też, korzystając z usługi Twój e-PIT po zaakceptowaniu PIT, wybrać płatność online. Wówczas system nam przeleje pieniądze na właściwy mikrorachunek. Ta opcja będzie nas kosztować 55 groszy oraz dotyczy tylko klientów iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku oraz Banków Spółdzielczych.
Urzędnicy ostrzegają!
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, by wpisując numer mikrorachunku dokładnie go sprawdzić, bo to podatnik odpowiedzialny jest za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku. Ostrzega też przed korzystaniem z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem, lub SMS-em. W ten sposób możemy stać się ofiarą wyłudzenia, a należny podatek nie dotrze do fiskusa. Trzeba będzie go ponownie uiścić i dopłacić karę.
W przypadku wypełniania PIT samodzielnie terminem zapłaty należnego podatku za 2019 rok jest 30 kwietnia. Gdy zaakceptujemy rozliczenie przygotowane przez KAS w usłudze e-PIT (np. przez niezrobienie niczego) wówczas do 31 maja. Dostaniemy pismo, w którym wykazana będzie obciążająca nas niedopłata (jeśli istnieje) i wyznaczony 7-dniowy termin na jej uiszczenie.