1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. Korzenie tego świętą łączone są z martyrologią pierwszych chrześcijan w pogańskim Rzymie, gdzie za wiarę byli skazywani właśnie na męczeńską śmierć. 1 listopada w Kościele Katolickim dniem uroczystości poświęconych wszystkim tym chrześcijanom, którzy przebywają w Niebie i osiągnęli stan zbawienia wiecznego.
Już od IV w. święto jest obchodzone w kościołach, ale na początku w różnych terminach. Obowiązującą wszystkich wspólną datę 1 listopada przyjął papież Grzegorz III j w 741 roku. Wówczas ufundowano w bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium, gdzie odprawiano modlitwy m.in. za męczenników i wszystkich świętych.
Wszystkich Świętych w całym Kościele
Papież Grzegorz IV w 835 r.poprosił cesarza Ludwika Pobożnego, aby święto było obchodzone na terenie całego Cesarstwa. Dokładnie sto lat później Jan XI ogłosił święto Wszystkich Świętych jako obowiązujące w całym Kościele. Zwyczajowo liturgia odprawiana tego dnia na mszy nawiązuje do „Apokalipsy św. Jana”.
Wierni odwiedzają cmentarze
W Polsce zwyczajowo wierni odwiedzają cmentarze, groby bliskich oraz ważnych postaci życia publicznego. To także czas rodzinnych spotkań.