W związku z Europejskim Dniem bez Samochodu przypadającym 22 września 2022 r., wzorem lat ubiegłych, Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przyłącza się do obchodów poprzez wprowadzenie pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w KM”.
Tego dnia można podróżować za darmo. Poznaj zasady
Europejski Tydzień Mobilności (dawnej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania odbywająca się co roku w dniach od 16 do 22 września. Jej zwieńczeniem i punktem kulminacyjnym jest Europejski Dzień bez Samochodu. Wzorem lat ubiegłych, Koleje Mazowieckie włączają się w tę wyjątkową inicjatywę i przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich podróżnych.
Koleje Mazowieckie, podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku angażują się
w inicjatywę kończącą ETM, czyli Europejski Dzień bez Samochodu. 22 września każdy podróżny będzie mógł skorzystać z oferty „Dzień bez Samochodu w KM”. Umożliwia ona bezpłatne przejazdy wszystkimi pociągami oraz autobusami ZKA i lotniskowymi, uruchamianymi przez przewoźnika.
W czwartek 22 września podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
Bezpłatne przejazdy dotyczą również obszaru obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.
Poznaj zasady
Uprawniona jest każda osoba. Oferta specjalna Dzień bez Samochodu w KM obowiązuje w dniu 22 września każdego roku. Osoby wymienione w ust. 1 są uprawnione do bezpłatnych przejazdów wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM. W dniu obowiązywania oferty przejazd pociągami KM odbywa się bez konieczności posiadania biletu ani dokumentu potwierdzającego posiadanie samochodu.
Oferta nie uprawnia do przejazdów pociągami innych przewoźników.
ETM to czas szczególnej zachęty do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia i środowiska, oraz wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to również środków codziennego transportu: od chodzenia pieszo i jazdy na rowerze, po komunikację miejską i szynową.