Zaktualizowano interaktywną mapę pedofilii w Kościele, przygotowaną przez fundację “Nie Lękajcie Się”. Jest na niej Szreńsk w powiecie mławskim.
Na mapie można sprawdzić, gdzie dochodziło do molestowania dzieci przez osoby duchowne. Każdy przypadek został opisany na podstawie informacji publikowanych w regionalnych i ogólnopolskich mediach. Oznaczono na niej także osoby, które zgłosiły się anonimowo oraz takie, które zgodziły się na opowiedzenie swojej historii.
Fundacja „Nie lękajcie się” z pomocą swoich ekspertów uzupełniła mapę o 300 nowych zgłoszeń, które napłynęły tylko w ostatnie miesiące.
Zaktualizowana wersja zawiera przypadek z powiatu mławskiego. Jest na niej historia ks. Piotra B., byłego proboszcza ze Szreńska, który przez Sąd Rejonowy w Lipnie został skazany na karę 2 lat więzienia za molestowanie dwóch dziewczynek (pisaliśmy o tym TUTAJ). Ten sam ksiądz jest też oznaczony jako skazany sprawca przypadku ujawnionego w Ciechanowie.
Drugi przypadek oznaczony w Ciechanowie to sprawa chłopca molestowanego przez księdza. Historia została opisana w książce„Dzieci, które gorszą Artura Nowaka” (Krytyka Polityczna 2018).
W Płońsku oznaczono historię ks. Jarosława N. Instruktor terapii zajęciowej w ośrodku Caritasu w Płocku oskarżony w 2007 r. o przechowywanie i rozpowszechnianie pornografii z udziałem dzieci, został zatrzymany na plebanii w Płońsku, gdzie przebywał „gościnnie”, na rekolekcjach. Związany z aferą pedofilską w diecezji płockiej. Oznaczony również w Płocku.
W powiecie żuromińskim oznaczono dwie ofiary. W jednym z przypadków ksiądz Z.W. skazany został w 2018 r. w procesie cywilnym za molestowanie 13-latka w 1981 r. (ma przeprosić ofiarę, wyrok nieprawomocny, założenie sprawy karnej nie było możliwe z powodu przedawnienia).
Nie są oczywiście wszystkie przypadki i twórcy mapy ciągle to podkreślają.
Mapa jest już dostępna TUTAJ
Co kryje się pod danymi oznaczeniami?
Oznaczenia czarne – tym kolorem oznaczono miejsca, w których duchowni zostali skazani za pedofilię.
Oznaczenia pomarańczowe – miejsca, w których duchowni najprawdopodobniej dopuszczali się molestowania dzieci.
Oznaczenia szare – są to miejsca, z których otrzymano zgłoszenia o osobach molestowanych w dzieciństwie. Każdy z pokrzywdzonych zgodził się na anonimowe opowiedzenie swojej historii, a także wskazanie miejscowości.
Oznaczenia bordowe – tym kolorem oznaczono miejsca, oznaczono ofiary, które zgłosiły się do Fundacji. Wszystkie chciały pozostać anonimowe.