W Szreńsku rozpoczął się proces zmierzający do ponownego otrzymania praw miejskich. Mieszkańcy wszystkich szreńskich sołectw zdecydują, czy chcą mieszkać w mieście.
Z inicjatywy radnych gminy Szreńsk (na sesji 29 stycznia) podjęto dwie uchwały w celu odzyskania utraconych w 1869 roku praw miejskich. Jedna z uchwał dotyczy upoważnienia wójta gminy Szreńsk Marka Nitczyńskiego do wszczęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości statusu miasta. Drugą uchwałę podjęto w sprawie konsultacji z mieszkańcami wszystkich sołectw, którzy będą mogli głosować w ankiecie.
Zdania w szreńskiej radzie gminy były podzielone. Większość była za podjęciem inicjatywy. Jednak nie brakowało osób przeciwnych lub wstrzymujących się od głosu.
W rozmowie z nami, wójt Marek Nitczyński podkreślał, że ubieganie się o status miasta jest inicjatywą radnych. Jego zdaniem posiadanie praw miasta przez Szreńsk jest historycznie uzasadnione. Nie spodziewa się jednak z tego powodu korzyści ekonomicznych dla miejscowości.
– Rada i tak ustali podatki, miejska lub gminna. Prawa miejskie to sprawa prestiżu. Szreńsk był kiedyś miastem i prawa miejskie niesłusznie mu odebrano. Dlaczego miałby nie być ponownie? Szreńsk jest jedną z nielicznych gminnych miejscowości w której zachował się układ miasta. Takich miejsc jest niewiele. Nie wiem, czy jakaś jeszcze miejscowość na naszym terenie ma tak bogatą historię jak Szreńsk – powiedział 1 lutego wójt Marek Nitczyński.
Zachęcał do lektury publikacji o niezwykłej historii miejscowości. Szreńsk to dawne miasto, obecnie wieś położona w powiecie mławskim. Przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim (prawa miejskie) Szreńskowi nadał Siemowit IV w roku 1383 w Płońsku.
Podjęte w sprawie procedury miejskiej uchwały rady gminy muszą przejść prawną weryfikację u wojewody. Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie gminy w Szreńsku, dokumenty wysłano 1 lutego br. Zwykle trwa to około miesiąca.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, to marcu br. szreńskie władze przeprowadzą konsultacje społeczne. Mieszkańcy wszystkich sołectw będą mieli cały miesiąc marzec, aby wyrazić swoje zdanie w ankietach. Odpowiedzą – TAK, NIE, WSTRZYMUJĘ SIĘ – na jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Szreńsk?
Po konsultacjach społecznych wniosek z załącznikami rozpatrzy wojewoda, potem minister spraw wewnętrznych i administracji, następnie rada ministrów. Znaczenie ma tu szereg czynników, jak m.in.: liczba mieszkańców, posiadanie praw miejskich w przeszłości, czy posiadanie wyodrębnionego centrum w miejscowości – co w przypadku Szreńska jest atutem.