Kończymy ostatnie zakupy. W wielu domach stoły będą uginać się pod ciężarem smacznych, świątecznych dań. Dziś Wigilia, a prawie 2 milionów Polaków dotyka bieda i właśnie dziś będzie przez nich najbardziej odczuwalna.
Szlachetna Paczka sporządziła raport o biedzie Polaków
Szlachetna Paczka, która przed świętami pomogła wielu rodzinom, przedstawiła raport o polskiej biedzie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty z tego opracowania.
Gdyby cała Polska była blokiem o stu mieszkaniach…
Wyobraź sobie, że mieszkamy razem. My – wszyscy mieszkańcy Polski.
Niech będzie to blok. O stu mieszkaniach.
W pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie.
Pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb.
Ośmiu twoich sąsiadów nie ma łazienki – wanny ani prysznica.
Sześciu nie może skorzystać z toalety, bo też jej nie ma. W trzech lokalach brakuje bieżącej wody.
W czterech mieszkaniach jest dzisiaj zimno, bo jego lokatorów nie stać na ogrzewanie.
Co trzeci z twoich sąsiadów nie ma żadnych oszczędności.
W dwudziestu dwóch mieszkaniach ktoś mieszka sam.
W dziesięciu – doświadczył depresji. W trzech – zmaga się z nią w tej chwili.
W co piątym mieszkaniu wiedzie życie ktoś, kto skończył już 65 lat.
Czternastu z nich jest całkowicie wykluczonych z cyfrowego życia.
Co najmniej jeden z twoich sąsiadów w 2020 roku umarł – napisali we wstępie raportu.
Głód dotyka 2 milionów Polaków
Według autorów raportu w Polsce jest głód. Dotyka on 2 milionów Polaków, którzy żyją poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Ich budżet dzienny nie przekracza 20 zł. Co piąty popadł w skrajną biedę w ciągu ostatniego roku. Ten problem dotyka co siedemnaste dziecko.
Fatalny stan mieszkań
Wśród rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki bieżącej wody nie ma, w co dwudziestej rodzinie (6%) nie miało kuchni, a co siódma łazienki.
Z danych Eurostatu wynika, że dysfunkcje lokali mieszkalnych — takie jak: przeciekający dach, wilgoć na ścianach, podłogach lub fundamentach, gnijące ramy okienne lub podłogi -dotykają ok. 4 mln ludzi.
Zimno
Dotyczy głównie samotnych starszych osób (po sześćdziesiątce) mieszkających na wsi. Co siódma osoba spełniająca te kryteria nie ma zapewnionego „komfortu termicznego”, czyli mówiąc wprost, ma zimno w mieszkaniu. Powodem jest nie tylko szalejąca inflacja, ale także prozaiczne problemy z wniesieniem opału i rozpaleniem w piecu, bo często uniemożliwia lub znacznie ogranicza to stan zdrowia samotnego mieszkańca wsi.
Ból
Leczenie bólu w Polsce od dawna jest problemem służby zdrowia. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe ciągnące się dłużej niż pół roku uskarża się 40% Polaków powyżej 16. roku życia. Wiele osób musi wydawać ponad 500 zł miesięcznie na leki i w tej sytuacji najłatwiej rezygnują z tych przeciwbólowych.
Przewlekły ból często jest jednym z czynników wywołujących depresję, a tę chorobę miało lub ma wielu Polaków, ale większość, bo aż 72% się jej wstydzi. To może być przyczyną, że co szósty polski nastolatek okaleczał się, a aż 7% podjęło próbę samobójczą. Mało tego według raportu ponad dwa razy więcej osób niż w wypadkach drogowych ginie w Polsce z powodu rozpaczy. W 2020 roku policja odnotowała 12013 prób samobójczych. Aż 5156 z nich zakończyło się śmiercią. Natomiast w wypadkach drogowych w tym samym roku zginęło 2491 osób.
Ponadto od początku trwania pandemii tj. w okresie od marca 2020 do września 2021 zarejestrowano w Polsce 140 529 tzw. „nadmiarowych zgonów”. Oznacza to, że o tyle więcej osób zmarło w tym czasie, niż należało się tego spodziewać na podstawie wieloletniej średniej.
Samotność
Prawie jedna czwarta (22,5%) gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe. Jak przewiduje GUS, za 8 lat ponad połowa z nich to będą samotne kobiety w wieku powyżej 65 lat, a co piąta będzie mieć 80 lat i więcej. W samotności w różnych warunkach i w bardzo różnej kondycji fizycznej będą wręcz czekać na śmierć. W samotności. Ten problem już istnieje, bo co 10 osoba powyżej 65. roku życia i co siódma osoba powyżej 75. roku życia nie utrzymuje kontaktów z ludźmi innymi niż ci, z którymi mieszka. Więc logiczne jest, że mieszkanie samodzielne powoduje samotność. To plaga, która już jest największym problemem, a coraz bardziej rośnie.