Ponad 100 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach terytorialnej służby wojskowej, którą oferują Wojska Obrony Terytorialnej. Ochotnicy po złożeniu przysięgi zasilą szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Mimo trudnej sytuacji na granicy, a co za tym idzie alertu gotowości do natychmiastowego stawiennictwa, szkolenia nowych ochotników w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przebiegają zgodnie z założonym wcześniej planem szkoleniowym.
Szkolenie podstawowe w szeregach mazowieckich terytorialsów
W piątek 5 listopada ponad 70 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe w szeregach mazowieckich terytorialsów, dołączą do nich rezerwiści, by odbyć 8 dni szkolenia wyrównawczego.
Kandydaci na żołnierzy obrony terytorialnej, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, w ciągu 16 dni uczą się podstaw żołnierskiego rzemiosła, zasad bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, taktyki, topografii oraz podstaw ratownictwa medycznego niezbędnego na współczesnym polu walki. W najbliższy czwartek 18 listopada tuż przed złożeniem przysięgi wojskowej podejdą do egzaminu podsumowującego szkolenie tzw. pętli taktycznej, która zweryfikuje zdobyte umiejętności i będzie przepustką do dalszej drogi w WOT.
Złożą przysięgę wojskową
20 listopada na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej o godz. 11.00 uczestniczy szkolenia podstawowego, złożą przysięgę wojskową i tym samym powiększą szeregi mazowieckich terytorialsów. Ze względu na zwiększającą się liczbę zachorowań na COVID-19 przysięga odbędzie się bez zaproszonych gości. Tradycyjnie będzie transmitowana na kanale WOT na YouTube.
Wzrasta zainteresowanie służbą wojskową w WOT
Trudna sytuacja na granicy wschodniej spowodowała znaczący wzrost zainteresowania służbą wojskową. Rekrutacja do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ciągła, ochotnicy mogą przez cały czas zgłaszać się do swoich macierzystych WKU, by zasilić szeregi WOT. Możliwy jest też bezpośredni kontakt z rekruterem 5 MBOT, który udzieli wsparcia w procesie rekrutacyjnym (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl).
Zabawa w wojsko…dość kosztowana….Przez ten czas nauczą się co najwyzej wiązać wojskowe buty….. a na grasnicy…no cóż nawet jej pewno z bliska nie widzieli bo tam są jednostki liniowe a których się w ogóle nie wspomina chociaż stanowią 90 procent wojska na granicy.
Żołnierze w rurkach. Brawo
Ukraińcom po złości wypomina się że nie bronią Donbasu ,a nasz Michałek czyni podobnie schowany za mamusi sukienką,po kozakuj na granicy cwaniaku ,potraficie krytykować w internecie,a gdyby co za granice uciekać ,pokolenie lewaków piszących w ramach wojenki kredkami na chodnikach