wtorek, 22 kwietnia 2025
naszamlawa.plWiadomościŚwięto Pracy 1 Maja
- REKLAMA -
  • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
    Cena: 199 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
  • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
    Cena: 1 090 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Budynek produkcyjno-magazynowy / 384,2 m²/ Konopki
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Konopki  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Wiśniewie
    Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 218 960 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalne M-4 na Osiedlu Młodych / II piętro
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Święto Pracy 1 Maja

-

Święto 1 Maja w Polsce, znane również jako Święto Pracy, miało istotny wpływ na Królestwo Polskie pod koniec XIX wieku. Apel Kongresu Paryskiego o prawa pracowników znalazł żyzną glebę wśród polskich robotników, zwłaszcza w obliczu społecznego i narodowego ucisku ze strony reżimu carskiego. Pierwsze obchody 1 Maja w 1890 roku przerosły oczekiwania polskich socjalistów, gdy około 8 000 robotników strajkowało w Warszawie.

- R E K L A M A -

Święto Pracy 1 Maja

Święto Pracy ma swoje korzenie w USA. W roku 1889 organizacja o nazwie II Międzynarodówka podjęła decyzję o uznaniu 1 maja jako Święta Pracy, aby uhonorować poświęcenie robotników, którzy ucierpieli (niektórzy zginęli) walcząc o prawa pracownicze. 

Protesty robotnicze zaczęły się w Chicago. Przed wydarzeniami z 1886, sytuacja w Chicago była bardzo napięta. Robotnicy pracowali w fatalnych warunkach, za niskie płace i nawet do 12 godzin dziennie. Agitatorzy podsycali antykapitalistyczne nastroje, walcząc o ośmiogodzinny dzień pracy. W wyniku strajku robotników przeciwko właścicielowi McCormick Harvester, który zamierzał modernizować zakład, doszło do radykalnych ustępstw.

Jednak już w lutym 1886 roku właściciel fabryki zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił całkowicie nową kadrę, którą miała ochraniać grupa ochroniarzy.

W maju 1886 roku działacze związkowi zorganizowali wiec, którego celem było wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy. Wiec zakończył się bójkami między nowymi robotnikami a demonstrantami, a policja użyła rewolwerów i pałek.

3 maja August Spies zorganizował kolejny wiec, który miał miejsce na placu Haymarket. Przebiegał zasadniczo bez ekscesów, jednak policja niespodziewanie przystąpiła do ataku. W odpowiedzi na to w stronę policji poszybowała bomba, w wyniku której zginęło wielu robotników i policjantów. W następstwie tych wydarzeń doszło do represji skierowanych przeciwko działaczom związkowym. Ostatecznie przed sądem stanęło osiem osób, w tym trzej główni organizatorzy majowego wiecu i pięciu związkowców, którzy w wiecu nawet nie uczestniczyli. Proces rozpoczął się 21 czerwca 1886. Wszystkich oskarżono o zabicie policjanta, który zginął na miejscu w wyniku wybuchu. Nie podejrzewano, że w obliczu braku dowodów, oskarżeni mogą zostać skazani na surowe kary. Mimo to, siedem osób zostało skazanych na śmierć. 11 listopada 1887 zostali powieszeni: Parsons, Engel, Spies i Fischer. Dzień wcześniej w celi odebrał sobie życie Louis Lingg. Pozostali skorzystali z prawa łaski i po 7 latach opuścili więzienie. Przyczyniła się do tego kampania prowadzona przez ruch robotniczy, w wyniku której wyroki zostały anulowane.

Obecnie historycy podejrzewają, iż bomba została rzucona przez policyjnego agenta współpracującego z kapitanem Johnem Bienfieldem.

W roku 1889 organizacja o nazwie II Międzynarodówka podjęła decyzję o uznaniu 1 maja jako Święta Pracy, aby uhonorować poświęcenie robotników, którzy ucierpieli (niektórzy zginęli) walcząc o prawa pracownicze.

Niemniej jednak, w Ameryce Północnej obchodzi się Święto Pracy w pierwszy poniedziałek września. Pierwszym stanem, który to uczynił, był Oregon w roku 1887, po czym zyskało to uznanie na poziomie federalnym.

Święto 1 Maja w Polsce, znane również jako Święto Pracy, miało istotny wpływ na Królestwo Polskie pod koniec XIX wieku. Apel Kongresu Paryskiego o prawa pracowników znalazł żyzną glebę wśród polskich robotników, zwłaszcza w obliczu społecznego i narodowego ucisku ze strony reżimu carskiego.

Pierwsze obchody 1 Maja w 1890 roku przerosły oczekiwania polskich socjalistów, gdy około 8 000 robotników strajkowało w Warszawie, a niektóre większe fabryki metalowe zostały zamknięte. W drugim roku pojawiły się dwie organizacje socjalistyczne, II Proletariat i Związek Robotników Polskich, które przygotowały się do święta i rozpowszechniały broszury propagandowe. Pomimo zakazów policji i masowych aresztowań, około 25 000 robotników strajkowało w Warszawie i poza nią.

W Łodzi demonstracja 1 Maja 1892 roku przerodziła się w sześciodniowy strajk generalny, z żądaniem 8-godzinnego dnia pracy i 15-procentowego wzrostu płac. Władze wywołały antyżydowskie zamieszki, aby uzasadnić użycie siły wojskowej przeciwko robotnikom, co skutkowało dziesiątkami ofiar śmiertelnych, 200 rannymi i 900 aresztowaniami.

Święto 1 Maja stało się ważnym kamieniem milowym w historii polskiego ruchu robotniczego, rozprzestrzeniając się w kolejnych latach na inne regiony, takie jak Dąbrowskie, Częstochowa, Radom i Białystok.

Po II wojnie światowej w Polsce władzę przejęli komuniści. Na początku próbowali nawiązywać do przedwojennych tradycji, ale stopniowo zaczęli planować ceremonie i traktować 1 maja jako święto państwowe. W PRL organizowano pochody pierwszomajowe, a nazwę „1 Maja” nosiły wiele ulic i placów w Polsce.

Obecnie w Polsce święto ma charakter różnorodny, a demonstracje organizują różne grupy lewicowe. W innych krajach, między innymi w krajach: Afganistan, Angola, Armenia, Bahrajn, Egipt, Irak, Jemen, Jordania, Korea Północna, Kuba, Liban, Palestyna, Polska, Syria, Turcja, Wenezuela, 1 maja jest obchodzone jako święto państwowe i dzień wolny od pracy.

Tak to bywało w Mławie w czasach PRL. Zachęcamy do nadsyłania starych fotografii.

1 maja Mlawa 1 maj

1 maja
Fotografia przechowywana w mławskich zasobach, zespół nr 1274 ,,Miejski Dom Kultury w Mławie”, sygn. 9, poz. 12.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka

0
Po śmierci Papieża Franciszka (Jorge Mario Bergoglio) w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, ogłoszono szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych. Msza święta pogrzebowa odbędzie się...

Mława: Umowa na budowę obwodnicy w maju

1
Umowa na budowę obwodnicy zachodniej Mławy w maju. Firma Mirbud jest bliska realizacji kluczowej inwestycji dla Mławy – budowy zachodniej obwodnicy. Po początkowych problemach...
mława

Środki trafią do Mławy i okolic

1
Powiat mławski otrzymał wsparcie finansowe z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programów „Mazowsze dla młodzieży" oraz „Mazowsze dla sołectw". Łącznie na realizację różnorodnych...

Główkami do celu. Rezerwy w końcu pokonane

10
Tej wiosny piłkarze Mławianki uczynili ze swojego boiska jeden z najważniejszych atutów w walce o utrzymanie. Niepokonani w rundzie rewanżowej w roli gospodarza sięgnęli...
  • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Wiśniewie
    Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria:
  • Funkcjonalne M-4 na Osiedlu Młodych / II piętro
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 1

Z OSTATNIEJ CHWILI. Interwencja na stacji paliw na Grzebskiego

1
Z OSTATNIEJ CHWILI. Interwencja na stacji paliw. W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, na stacji paliw zlokalizowanej przy ulicy Grzebskiego w Mławie, doszło...

Pilne! Zmarł Papież Franciszek

0
Ze smutkiem informujemy o śmierci Jego Świątobliwości, Papieża Franciszka, Jorge Mario Bergoglio SJ. 266. Następca Świętego Piotra zmarł dziś rano (21 kwietnia 2025 roku),...

Śmigus-Dyngus. Mandaty i grzywny za brak zgody

0
Lany Poniedziałek bez konsekwencji? Za nieodpowiedzialne oblewanie i brak zgody w Śmigus-Dyngus grożą surowe mandaty i grzywny.  Śmigus-Dyngus bez konsekwencji Choć Lany Poniedziałek kojarzy się z...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Andrzej Lampkowski Mławianinem Roku 2024! Uroczysta Gala 23 kwietnia

2
Andrzej Lampkowski Mławianinem Roku 2024! Uroczysta Gala odbędzie się w środę 23 kwietnia o godzinie 18:00 w sali kina Kosmos. Burmistrz Mławy oraz Prezes Towarzystwa...

Redakcja Nasza Mława życzy radosnych Świąt Wielkanocnych

0
Redakcja Portalu Nasza Mława życzy spokojnych, rodzinnych i pełnych nadziei oraz radości Świąt Wielkanocnych. Redakcja Nasza Mława życzy radosnych Świąt Wielkanocnych Z okazji Świąt Wielkanocnych Redakcja...

Uroczyste Śniadanie Wielkanocne: Tradycje i symbolika Świąt Zmartwychwstania

0
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się radosnym i uroczystym śniadaniem wielkanocnym, które jest kulminacyjnym punktem świątecznych obchodów. Obfituje ono w tradycyjne potrawy o głębokiej symbolice,...

Pogoda na Święta i Majówkę

0
Dziś Wielka Sobota, zapowiada się jako dość ciepły dzień – termometry pokażą około 19°C. Towarzyszyć nam będzie delikatny wiatr z kierunku południowo-zachodniego. W nocy...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx