Święta Bożego Narodzenia – czyli pierwszy dzień świąt — to od wieków czas spotkań z rodziną. To święto uważane niezwykle ważne i rodzinne. Nazywano je również Godami lub „godnimi świętami”.
Święta Bożego Narodzenie to w polskiej tradycji czas wyjątkowy. Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę.
Tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski zmieniały się na przestrzeni lat. Część z nich pozostała, niektóre zastąpiono nowymi zwyczajami, a jeszcze inne odeszły w zapomnienie.
Kiedyś świętowanie Bożego Narodzenia trwało aż do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia. Dawniej był to czas spokoju, powagi i nic nierobienia. Nie można było jednak za dużo spać, gdyż wierzono, że źle to będzie wpływać na zdrowie ludzi, zwierząt oraz plony. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia tradycyjnie spędzano w domu.
Zakładano odświętne ubrania i spędzano ten czas w gronie najbliższych. Stoły byty suto zastawione, na święta specjalnie „bito świnię” i przygotowywano swojskie wyroby. Podobnie jak w Wigilię, nie wolno było również sprzątać, gotować, rozpalać ognia pod kuchnią, dlatego jedzono potrawy wcześniej przygotowane. Nie składano w tym dniu wizyt. Bożonarodzeniowe świętowanie przebiegało w rodzinnym gronie, jedzono i śpiewano kolędy.