W związku ze wzmożonymi przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych sanepid przypomina zasady i ograniczenia, które pozwolą na bezpiecznie zakupy.
- R E K L A M A -
- Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże: spożywcza, kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw.
- W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.
- Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie są 3 kasy, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 9 klientów.
- W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
- Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.
- Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia, lub zdrowia.
- Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
- Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Ponadto przed wejściem do sklepu trzeba będzie obowiązkowo zakładać rękawiczki lub dezynfekować ręce.
W obiektach handlowych zaleca się:
- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
- Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
- Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
- Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
- Wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
- Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu bhp.
- Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Nie obawiać, się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku, ani na produkty spożywcze.
- Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) także wózki, koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
- R E K L A M A -
W Mławie na Żwirki poczta rządzi się swoimi zasadami. Nie żadne „dwa razy tyle osób ile wszystkich okienek”. Wpuszczają tyle osób, ile jest CZYNNYCH okienek. Czyli w praktyce 2-3 osoby. Najzabawniejsze, że w każdym okienku załatwiają co innego, tak jak zawsze było. A kolejka na dworze jest jedna: czy z awizem, czy z przekazem, czy po znaczek. W rezultacie przy jednym okienku pusto, a do drugiego stoi ogonek. I nie dość, że już na początku epidemii skrócili prawie o połowę godziny otwarcia, to teraz jeszcze te nieszczęsne godziny dla seniorów. Tak że dla reszty klientów zostają CZTERY godziny!
Ja powiem tak: jak widać to chyba najważniejszy jest teraz brak leków na tego wirusa a po nim to edukacja nas wszystkich, od dziecka do starego, od dołu do samej góry!.. Zakazy, nakazy, obostrzenia, przepisy są potrzebne ale nie poradzą ludzkiej bezmyślności!.. Edukować nie wtedy gdy już jest nóż na gardle a wtedy, gdy jest normalna sytuacja.. Ale siedzenie w domu bez leków, których nie ma na tą zarazę, bo nikt jeszcze nie wyprodukował, bez świeżego powietrza, bez wyjścia na spacer do parku, oczywiście nie grupowo tylko w pojedynkę to też nie jest dobre!.. By człowiek mógł uporać się z chorobą powinien mieć leki odpowiednie i wtedy siedzenie w domu ma sens!.. No ale wyprodukować i wypuścić wirusa to był sposób a na antidotum już nie!.. Cywilizacja!..