Chyba każdy z nas chociaż raz miał styczność ze styropianem i wie, jak wygląda. Tworzywo sztuczne w postaci niewielkich kuleczek zbitych ze sobą ma wielorakie zastosowanie, lecz głównie stosuje się go w budownictwie.
Chyba każdy z nas chociaż raz miał styczność ze styropianem i wie, jak wygląda. Tworzywo sztuczne w postaci niewielkich kuleczek zbitych ze sobą ma wielorakie zastosowanie, lecz głównie stosuje się go w budownictwie. Styropian parkingowy to jeden z rodzajów styropianu, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na obciążenie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się styropian parkingowy.
Czym jest styropian parkingowy?
Styropian parkingowy, a raczej styropian EPS 200-036 to rodzaj materiału budowlanego, który jest stosowany najczęściej jako termoizolator w miejscach szczególnie obciążonych. Układa się go podczas izolacji podjazdów, parkingów, garaży, podłóg przemysłowych, dachów czy mostków cieplnych. Styropian parkingowy jest wytrzymały, dlatego sprawdza się najlepiej w miejscach, które narażone są na spore obciążenia. Przed zakupem i ułożeniem takiego styropianu należy zapoznać się z jego właściwościami, szczególnie ze wskaźnikiem naprężenia ściskającego przy odkształceniu względnym. Wartość ta powinna wahać się w granicach 150-200 kPa, w zależności od poziomu obciążenia, które na nim stanie. Styropian parkingowy nadaje się również w konstrukcjach drogowych, ponieważ zabezpiecza nawierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi. Zmniejsza on odpływ ciepła przez podłogę i zapobiega przenikaniu mrozu do wewnątrz budynku.
Styropian parkingowy do izolacji wielkich powierzchni
Izolacja termiczna jest ważna w każdym pomieszczeniu, nawet w tych nieprzeznaczonych dla ludzi czy zwierząt. Producent styropianu parkingowego Styrmann zapewnia wysoką twardość i trwałość materiału, dlatego może być stosowany w halach przemysłowych, wielkopowierzchniowych magazynach, garażach podziemnych i wielopoziomowych, a nawet jezdniach. Miejsca te są narażone na ciągły nacisk ciężkich maszyn, a styropian przedłuża żywotność każdej nawierzchni. Często stosuje się go także do izolacji dachów, stropów czy balkonów w domach jednorodzinnych.
Izolowanie fundamentów styropianem parkingowym
Styropian parkingowy śmiało można wykorzystywać do ocieplania budynków. Warstwa styropianu chroni wnętrze przed przenikaniem zimnego powietrza lub oddawania ciepła na zewnątrz. Można go montować w środku pomieszczeń albo od zewnętrznej strony domu. Grubość materiału izolującego zależy od tego czy budynek był już ocieplany, a także od jego lokalizacji i rodzaju gruntu, na którym stoi.
Zastosowanie styropianu parkingowego w konstruowaniu dróg
Wysoka wytrzymałość na czynności mechaniczne twardego styropianu parkingowego powoduje, że sprawdza się jako izolacja przejść dla pieszych i zwiększonego ruchu kołowego. Układana w różnych konfiguracjach zmniejsza straty ciepła, zatrzymuje warunki geotermalne i ochrania powierzchnię przed dużym naciskiem. Styropian parkingowy jest odporny na wilgoć, dlatego może być umieszczony w wilgotnej glebie, a także jest odporny na przeciekanie wód gruntowych i opady deszczu. Taka izolacja zapobiega również wypadkom na autostradach, drogach szybkiego ruchu i pasach startowych, ponieważ przeciwdziała pojawianiu się mrozu lub szronu na jezdni.