Studenci i uczniowie pobierający rentę rodzinną powinni się zgłosić do ZUS. Kończy się im czas na złożenie wniosku o kontynuacji nauki w szkole czy na uczelni.
Renta rodzinna przysługuje gdy zmarł twój bliski, a w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury, renty, pobierał zasiłek czy świadczenie przedemerytalne.
Uprawnionymi do jej pobierania są m.in. dzieci do lat 16 (jeśli się uczą – do ukończenia 25 roku życia). Między 18 a 25 rokiem życia wiele z tych osób rozpoczyna i kończy naukę na studiach wyższych.
Wszyscy absolwenci szkół średnich pobierający rentę rodzinną z ZUS, powinni powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontynuacji nauki na uczelni.
Dokumenty należy przekazać najpóźniej do końca września. W przypadku gdy absolwent nie zrobił tego do końca sierpnia, to świadczenie za wrzesień najprawdopodobniej otrzyma dopiero w październiku. Jeśli całkowicie zapomni o dostarczeniu dokumentu, świadczenie w ogóle nie zostanie wypłacone za ten miesiąc. Do końca października należy pobrać z dziekanatu zaświadczenie o rozpoczęciu studiowania i jeszcze w październiku przekazać je do ZUS.
Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, a otrzymujący rentę rodzinną z ZUS, powinni zaświadczenie o kontynuowaniu nauki dostarczyć do tego urzędu.
Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeżeli tego nie zrobi, to nadpłacone nienależne świadczenie będzie musiała zwrócić z odsetkami.