Nie złożysz w terminie deklaracji o źródle ogrzewania domu, dostaniesz grzywnę. Takie są założenia ogólnopolskiego spisu kotłów grzewczych.
Na właścicielu nieruchomości bądź jej zarządcy będzie ciążył ten nowy obowiązek, który ma wykonać w ciągu roku od momentu ruszenia specjalnie dedykowanej temu spisowi bazy danych pod nazwą Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).
Ciężar przeprowadzenia tej inwentaryzacji spadnie na samorządy. Zakłada to rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, który trafił już do Sejmu. Według tego dokumentu samorządy muszą one zebrać dane o wszystkich małych źródłach ogrzewania na swoim terenie (do mocy 1 MW).
Nowo powstający rejestr ma w teorii pomóc w walce ze smogiem, najpierw ustalając ilość i lokalizację kotłów nie spełniających norm a następnie stopniowe ich eliminację.
W wielu województwach już określono terminy po których tzw” kopciuchy” mają być zlikwidowane. Dotyczyć to ma całego kraju a nie tylko poszczególnych gmin czy województw. By im ułatwić zbieranie danych przewidziano nakładanie kar za niezłożenie deklaracji. Grzywnę do 500 zł ma nakładać straż miejska, policja lub wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 729).
Obecnie wielu właścicieli domów odmawia udzielania informacji czym pali w domowym piecu. Jeżeli mimo grzywny właściciel dalej będzie odmawiał złożenia deklaracji wójt, burmistrz i prezydent miasta (jako oskarżyciel publiczny) mogą skierować sprawę do sądu. W tym wypadku może zostać wymierzona grzywna do 5 tys. zł. Informacje przekazane w deklaracji będą weryfikowane przez gminę, która będzie miała prawo przeprowadzić kontrolę np podczas rutynowego sprawdzania przewodów kominowych.
Dane do bazy CEEB będą wprowadzać m.in. kominiarze, strażnicy miejscy, inspektorzy ochrony środowiska i przedstawiciele instytucji, które ze środków publicznych dofinansowały wymianę źródła ciepła lub termomodernizacji.
CEEB to pomoc dla gmin, które i tak powinny realizować programy ochrony powietrza i inwentaryzować źródła ciepła.
As co to kogo obchodzi czym ja palę i czy wogole palę. Jeszcze trochę i w gacie będziecie patrzeć czy odpowiednie kolory są. Pajece