poniedziałek, 23 grudnia 2024
naszamlawa.plWiadomościŚmigus dyngus. Niewinna zabawa czy ciężki grzech?
- REKLAMA -
  • Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom z dochodowym biznesem
    Dom z dochodowym biznesem
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Działka pod budowę domu, Parcele Łomskie
    Działka pod budowę domu, Parcele Łomskie
    Cena: 145 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
    Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
    Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
    Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
    Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
    Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
  • 3 pokoje / w pełni umeblowane / nowe budownictwo
    3 pokoje / w pełni umeblowane / nowe budownictwo
    Cena: 2 200 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 2-pokoje/ oddzielna kuchnia + loggia/ I piętro/ OKM
    2-pokoje/ oddzielna kuchnia + loggia/ I piętro/ OKM
    Cena: 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
    Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
    Cena: 2 554 320 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Wiejskie siedlisko, gmina Radzanów!
    Wiejskie siedlisko, gmina Radzanów!
    Cena: 250 000 zł  / Miejscowość: Gradzanowo Włościańskie  / Kategoria:

Śmigus dyngus. Niewinna zabawa czy ciężki grzech?

-

„Zabraniajcie, aby w drugie i trzecie święto wielkanocne mężczyźni kobiet, a kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaja i inne podarunki, co pospolicie się nazywa dyngować, ani do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenie takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego”.

- R E K L A M A -

To fragment uchwały „Dingus prohibetur” synodu diecezji poznańskiej z 1420 roku (cyt. za: Hanna Szymanderska: „Polskie tradycje świąteczne”). Uważa się, że jest to najstarszy polski dokument wspominający o popularnym do dziś śmigusie-dyngusie – praktykowanym w drugi dzień Wielkiejnocy zwyczaju polewania się wodą. Jak widać, dawniej był on z całą surowością piętnowany przez Kościół. W jednym z piętnastowiecznych kazań możemy przeczytać, że „niedziela wielkanocna i dwa dni następne pełne są nierządnej zabawy, obmierzłego dyngowania i rozmaitych guseł. Mężczyźni i kobiety łupią się, dyngują wzajemnie o podarki, mianowicie jajka, ciągną się do wody, przyczem niejednego duszą albo topią, smagają się rózgą i pięścią” (cyt. za: H. Szymanderska, dz. cyt.). Jeśli jakiś wierny oddawał się regularnie tego typu zabawom i w żaden sposób nie można go było przed tym powstrzymać, człowiekowi takiemu groziła nawet ekskomunika, a w dalszej konsekwencji – zakaz pochówku na cmentarzu.

Antyczne pochodzenie
Korzenie lanego poniedziałku sięgają jednak aż starożytności. Jak podaje Zygmunt Gloger („Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni”), podobne obyczaje funkcjonowały u ludów asyryjskich w Azji, u Birmanów we wschodnich Indiach oraz wśród dawnych Słowian. Jędrzej
Kitowicz w swoim „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” wspomina z kolei o Żydach jerozolimskich, którzy ludzi „schodzących się i rozmawiających o zmartwychwstaniu Chrystusowym wodą z okien oblewali dla rozpędzenia z kupy i przytłumienia takowych powieści”. Jak jednak dodaje, niektórzy upatrują początków dyngusa dopiero od momentu wprowadzenia wiary chrześcijańskiej do Polski, kiedy to nie można było mnóstwa neofitów chrzcić pojedynczo, więc napędzano tłumy do wody i w niej zanurzano.
Pochodzenia samych nazw „dyngus” i „śmigus” należy z kolei upatrywać w języku niemieckim. Filozof Karol Libelt twierdził, że „dyngus” jest spolszczeniem niemieckiego „Dünn gass” (cienkusz, wodnista polewka, chlust wody), badacze języka i kultury Aleksander Brückner i Jan Aleksander Karłowicz wskazywali z kolei, że wyraz ten pochodzi od czasownika „dingen” (wykupywać się, szacować). Ta ostatnia etymologia jest związana ze zwyczajem dawania okupu – np. jajek – żakom i chłopcom wiejskim, aby ci nie oblewali ofiarodawcy wodą. „Śmigus” zaś pochodzi zapewne od niemieckiego „Schmackostern”, jak nazwano jeden z obrzędów związanych z witaniem wiosny (młodzi mężczyźni chodzili rankiem do swoich dziewcząt i delikatnie dotykali ich gołych rąk i nóg gałązkami brzozy lub wierzby).

Jakby wyszli z jakiego potopu
Wróćmy jednak na nasze rodzime podwórko. W Polsce śmigus-dyngus zadomowił się na dobre i stał się zwyczajem bardzo demokratycznym. „Była to swawola powszechna w całym kraju tak między pospólstwem, jako też między dystyngowanymi; w poniedziałek wielkanocny mężczyźni oblewali wodą kobiety, a we wtorek i inne następujące dni kobiety mężczyzn, uzurpując sobie tego prawa aż do Zielonych Świątek, ale nie praktykując dłużej jak do kilku dni” – pisze J. Kitowicz. Sposoby owego oblewania były rozmaite, a zależały chyba tylko od „wrażliwości” uczestników zabawy i dostępnych środków. Tak więc dystyngowani panowie oblewali swoje damy po ręce lub gorsie wodą różaną lub innymi perfumami, bardziej rozrywkowi i „wylewni” chłopcy zaś korzystali ze zwykłej wody, której nabierali szklankami, garnkami bądź nawet wiadrami. „A gdy się rozswawolowała kompania, panowie i dworzanie, panie, panny nie czekając dnia swego, lali jedni drugich wszelkimi statkami, jakich dopaść mogli; hajducy i lokaje donosili cebrami wody, a kompania dystyngowana, czerpając do nich, goniła się i oblewała od stóp do głów, tak iż wszyscy zmoczeni byli, jakby wyszli z jakiego potopu” – czytamy u Kitowicza. Na ulicach miast młodzież obojga płci czyhała z sikawkami i wypełnionymi wodą garnkami na przechodniów (nieraz oberwało się nawet jakiemuś nestorowi lub księdzu), na wsiach zaś parobcy – jak pisze autor „Opisu obyczajów” – „łapali dziewki (które się w ten dzień, jak mogły, kryły), złapaną zawlekli do stawu albo do rzeki i tak wziąwszy za nogi i ręce wrzucili, albo też włożywszy w koryto przy studni lali wodą poty, póki się im podobało”. Nic dziwnego, że podobne zabawy wielu później musiało poważnie odchorować, nawet jeszcze tego samego dnia dostając gorączki i dreszczy.

Topienie niedźwiedzia i… cyganka
Wielkanocne zabawy miały też swoje różne warianty w poszczególnych regionach Polski. I tak Mazowszanie oraz Mazurzy odróżniają opisywany powyżej „dungus” od „śmigusa”, który łączą dodatkowo ze zwyczajem okładania się rózgami (analogicznym do wspomnianego wyżej niemieckiego Schmackostern). Kultywowano tutaj także tradycję obnoszenia witek wierzbowych lub leszczynowych i brzozowych jako palmy nazywane „śmigustnicami”. Mazowszanie zwykli również w tym czasie topić symbolizującego zimę niedźwiedzia.
Na Kujawach z kolei parobcy wchodzili z miednicą na dach wiejskiej karczmy i, uderzając głośno w dno naczynia, obwoływali dziewczyny, które miały zostać oblane wodą. Chłopak taki – jak to odnotowuje Gloger – „zapowiadał, ile dla której potrzeba będzie do jej szorowania wozów piasku, perzu na wiechcie, grac do skrobania, ile kubłów wody i mydliska”. Miało to symbolizować kąpiel po pokucie wielkopostnej, obmywającą zaniedbanego cieleśnie człowieka.
W niektórych rejonach zaś – o czym zaświadcza etnograf Franciszek Gawełek – „przebierają się chłopcy za cyganów i zbierają datki. Po skończeniu tego obchodu udają się za wieś, gdzie w rowie topią »małego cyganka», tj. zawiniątko ze słomy, które obnosili ze sobą” (cyt. za: H. Szymanderska, dz. cyt.).

Krzysztof Napierski

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Kupiłeś dziecku? Przestań używać i zwróć w Action

0
Kupiłeś dziecku? Przestań używać i zwróć w Action. Sieć sklepów Action wycofała ze sprzedaży produkt, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Chodzi o...

Zmiana godzin pracy ważnego urzędu

1
Zmiana godzin pracy ważnego w naszym mieście urzędu, czyli Starostwa Powiatowego w Mławie. Urzędnicy będą pracować tam w zupełnie innym czasie niż dotychczas.  Zmiana godzin...

Najczęstsze problemy z lampami przeciwmgielnymi i jak je rozwiązać [SPONSOROWANY]

0
Lampy przeciwmgielne stanowią istotny element wyposażenia każdego samochodu, który zwiększa bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Mimo ich niewątpliwej użyteczności, wielu kierowców spotyka się...
taśma

Tragedia na Stacji Mława. Ruch pociągów częściowo wstrzymano

27
Tragiczny wypadek na przystanku PKP Mława Miasto w pobliżu Stacji Mława. Kobieta została potrącona przez pociąg. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że poszkodowana zmarła. Oficjalnie...
  • Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 2-pokoje/ oddzielna kuchnia + loggia/ I piętro/ OKM
    2-pokoje/ oddzielna kuchnia + loggia/ I piętro/ OKM
    Cena: 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Świąteczny bilet wycieczkowy

0
Koleje Mazowieckie przedłużają obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy na okres Świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że oferta obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. (wtorek) od...

Nowe rozwiązania zwiększające atrakcyjność pracy w policji

1
Prace nad nowymi rozwiązaniami zwiększającymi atrakcyjność służby w policji  są prowadzone w Komendzie Głównej Policji. Rozważana jest m.in. nowa siatka płac z dodatkami progresywnymi...

Zmiany w planie przygotowań. Będą dodatkowe sparingi

15
Poznaliśmy już nazwisko nowego trenera Mławianki. Szybko zabrał się do pracy, zmieniając w pewnym stopniu harmonogram pracy w okresie zimowym, przygotowany przez jego poprzednika...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
pracownicy i samochód

Nowe kamery w mieście

1
Nowe kamery monitoringu w Mławie. Trwa instalacja trzech nowych kamer monitoringu miejskiego, a dotychczasowa sieć jest modernizowana. Cel? Wszystko to w imię zwiększenia bezpieczeństwa...

25 milionów na retencję w Mławie – działania i plany [Artykuł sponsorowany]

7
Miasto Mława realizuje ambitny projekt infrastrukturalny pn. „Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren Miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami...

Ponad 212 mln złotych dla 709 tys. uczniów

0
Mieszkańcy województwa mazowieckiego wystąpili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o świadczenie „Dobry Start 300+” na ponad 709,2 tys. uczniów. ZUS wypłacił im łącznie ponad 212,7...

Czołowe zderzenie na S7. Trzy osoby ranne

0
Czołowe zderzenie na S7. Trzy osoby ranne. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na węźle trasy S7 Mława Północ, w rejonie Kuklina. Trwają czynności mławskiej policji w...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx