wtorek, 19 listopada 2024
naszamlawa.plWiadomościŚmigus dyngus. Niewinna zabawa czy ciężki grzech?
- REKLAMA -
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Śmigus dyngus. Niewinna zabawa czy ciężki grzech?

-

„Zabraniajcie, aby w drugie i trzecie święto wielkanocne mężczyźni kobiet, a kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaja i inne podarunki, co pospolicie się nazywa dyngować, ani do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenie takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego”.

- R E K L A M A -

To fragment uchwały „Dingus prohibetur” synodu diecezji poznańskiej z 1420 roku (cyt. za: Hanna Szymanderska: „Polskie tradycje świąteczne”). Uważa się, że jest to najstarszy polski dokument wspominający o popularnym do dziś śmigusie-dyngusie – praktykowanym w drugi dzień Wielkiejnocy zwyczaju polewania się wodą. Jak widać, dawniej był on z całą surowością piętnowany przez Kościół. W jednym z piętnastowiecznych kazań możemy przeczytać, że „niedziela wielkanocna i dwa dni następne pełne są nierządnej zabawy, obmierzłego dyngowania i rozmaitych guseł. Mężczyźni i kobiety łupią się, dyngują wzajemnie o podarki, mianowicie jajka, ciągną się do wody, przyczem niejednego duszą albo topią, smagają się rózgą i pięścią” (cyt. za: H. Szymanderska, dz. cyt.). Jeśli jakiś wierny oddawał się regularnie tego typu zabawom i w żaden sposób nie można go było przed tym powstrzymać, człowiekowi takiemu groziła nawet ekskomunika, a w dalszej konsekwencji – zakaz pochówku na cmentarzu.

Antyczne pochodzenie
Korzenie lanego poniedziałku sięgają jednak aż starożytności. Jak podaje Zygmunt Gloger („Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni”), podobne obyczaje funkcjonowały u ludów asyryjskich w Azji, u Birmanów we wschodnich Indiach oraz wśród dawnych Słowian. Jędrzej
Kitowicz w swoim „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” wspomina z kolei o Żydach jerozolimskich, którzy ludzi „schodzących się i rozmawiających o zmartwychwstaniu Chrystusowym wodą z okien oblewali dla rozpędzenia z kupy i przytłumienia takowych powieści”. Jak jednak dodaje, niektórzy upatrują początków dyngusa dopiero od momentu wprowadzenia wiary chrześcijańskiej do Polski, kiedy to nie można było mnóstwa neofitów chrzcić pojedynczo, więc napędzano tłumy do wody i w niej zanurzano.
Pochodzenia samych nazw „dyngus” i „śmigus” należy z kolei upatrywać w języku niemieckim. Filozof Karol Libelt twierdził, że „dyngus” jest spolszczeniem niemieckiego „Dünn gass” (cienkusz, wodnista polewka, chlust wody), badacze języka i kultury Aleksander Brückner i Jan Aleksander Karłowicz wskazywali z kolei, że wyraz ten pochodzi od czasownika „dingen” (wykupywać się, szacować). Ta ostatnia etymologia jest związana ze zwyczajem dawania okupu – np. jajek – żakom i chłopcom wiejskim, aby ci nie oblewali ofiarodawcy wodą. „Śmigus” zaś pochodzi zapewne od niemieckiego „Schmackostern”, jak nazwano jeden z obrzędów związanych z witaniem wiosny (młodzi mężczyźni chodzili rankiem do swoich dziewcząt i delikatnie dotykali ich gołych rąk i nóg gałązkami brzozy lub wierzby).

Jakby wyszli z jakiego potopu
Wróćmy jednak na nasze rodzime podwórko. W Polsce śmigus-dyngus zadomowił się na dobre i stał się zwyczajem bardzo demokratycznym. „Była to swawola powszechna w całym kraju tak między pospólstwem, jako też między dystyngowanymi; w poniedziałek wielkanocny mężczyźni oblewali wodą kobiety, a we wtorek i inne następujące dni kobiety mężczyzn, uzurpując sobie tego prawa aż do Zielonych Świątek, ale nie praktykując dłużej jak do kilku dni” – pisze J. Kitowicz. Sposoby owego oblewania były rozmaite, a zależały chyba tylko od „wrażliwości” uczestników zabawy i dostępnych środków. Tak więc dystyngowani panowie oblewali swoje damy po ręce lub gorsie wodą różaną lub innymi perfumami, bardziej rozrywkowi i „wylewni” chłopcy zaś korzystali ze zwykłej wody, której nabierali szklankami, garnkami bądź nawet wiadrami. „A gdy się rozswawolowała kompania, panowie i dworzanie, panie, panny nie czekając dnia swego, lali jedni drugich wszelkimi statkami, jakich dopaść mogli; hajducy i lokaje donosili cebrami wody, a kompania dystyngowana, czerpając do nich, goniła się i oblewała od stóp do głów, tak iż wszyscy zmoczeni byli, jakby wyszli z jakiego potopu” – czytamy u Kitowicza. Na ulicach miast młodzież obojga płci czyhała z sikawkami i wypełnionymi wodą garnkami na przechodniów (nieraz oberwało się nawet jakiemuś nestorowi lub księdzu), na wsiach zaś parobcy – jak pisze autor „Opisu obyczajów” – „łapali dziewki (które się w ten dzień, jak mogły, kryły), złapaną zawlekli do stawu albo do rzeki i tak wziąwszy za nogi i ręce wrzucili, albo też włożywszy w koryto przy studni lali wodą poty, póki się im podobało”. Nic dziwnego, że podobne zabawy wielu później musiało poważnie odchorować, nawet jeszcze tego samego dnia dostając gorączki i dreszczy.

Topienie niedźwiedzia i… cyganka
Wielkanocne zabawy miały też swoje różne warianty w poszczególnych regionach Polski. I tak Mazowszanie oraz Mazurzy odróżniają opisywany powyżej „dungus” od „śmigusa”, który łączą dodatkowo ze zwyczajem okładania się rózgami (analogicznym do wspomnianego wyżej niemieckiego Schmackostern). Kultywowano tutaj także tradycję obnoszenia witek wierzbowych lub leszczynowych i brzozowych jako palmy nazywane „śmigustnicami”. Mazowszanie zwykli również w tym czasie topić symbolizującego zimę niedźwiedzia.
Na Kujawach z kolei parobcy wchodzili z miednicą na dach wiejskiej karczmy i, uderzając głośno w dno naczynia, obwoływali dziewczyny, które miały zostać oblane wodą. Chłopak taki – jak to odnotowuje Gloger – „zapowiadał, ile dla której potrzeba będzie do jej szorowania wozów piasku, perzu na wiechcie, grac do skrobania, ile kubłów wody i mydliska”. Miało to symbolizować kąpiel po pokucie wielkopostnej, obmywającą zaniedbanego cieleśnie człowieka.
W niektórych rejonach zaś – o czym zaświadcza etnograf Franciszek Gawełek – „przebierają się chłopcy za cyganów i zbierają datki. Po skończeniu tego obchodu udają się za wieś, gdzie w rowie topią »małego cyganka», tj. zawiniątko ze słomy, które obnosili ze sobą” (cyt. za: H. Szymanderska, dz. cyt.).

Krzysztof Napierski

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Ekstremalna jazda kierowcy ciągnika po drodze wojewódzkiej

0
Kierowca ciągnika rolniczego zanieczyścił drogę wojewódzką, w dodatku kierował bez uprawnień. Kontrola drogowa zakończyła się dla niego poważnymi konsekwencjami. Zanieczyszczona błotem i obornikiem droga,...

Somsiady na czele. Warriors z fair play

0
Już tylko dwa zespoły mogą się pochwalić kompletem zwycięstw w rozgrywkach Dan-Bud Amatorskiej Ligi Fustalu. W trzeciej kolejce punkty pogubili gracze WKS-u Wiśniewo. We...
szkoła

Włącz szacunek w Mławie

0
W Mławie rusza wyjątkowa akcja edukacyjna #włączSZACUNEK, mająca na celu promocję wartości takich jak integracja, szacunek i dobra komunikacja wśród dzieci i młodzieży z...

Samochód dostawczy potrącił rowerzystkę

0
Samochód dostawczy potrącił rowerzystkę dziś (18 listopada) w Strzegowie, na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Kruszewskiego. Kierowca przyznał, że nie zauważył w porę rowerzystki. Według...
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Nietrzeźwy kierowca z dożywotnim zakazem zatrzymany na S7

0
Zatrzymany na S7 nietrzeźwy kierowca z dożywotnim zakazem kierowania pojazdami miał ponad 1,6 promila alkoholu. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz...

Wybrano dyrektora szpitala w Mławie

0
Piotr Parjaszewski — radca prawny i zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie - został nowym dyrektorem SP ZOZ w Mławie....

Chrom, arsen, ołów – jakie jeszcze metale występują w wodzie? [SPONSOROWANY]

0
Woda może zawierać wiele zanieczyszczeń – należą do nich m.in. szkodliwe dla zdrowia metale, takie jak chrom, arsen czy ołów. Jakie jeszcze substancje mogą...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wolna Wigilia: Czy 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy?

0
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia? Czy 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Na razie trzeba poczekać – decyzja odłożona. Wolna Wigilia: Czy 24 grudnia...

Będzie walkower, czy powtórka. W Wikielcu biją

14
Wybryki kibiców na meczach piłkarskich bywają  różne, ale nie przekraczają pewnych granic. Występujący na boisku zawodnicy są świętością. Owszem słownych zaczepek nie brakuje,  ale...

Podział dużej przestrzeni – o czym warto pamiętać, urządzając biuro?

0
Stworzenie ergonomicznego i funkcjonalnego biura stanowi obecnie spore wyzwanie, przed jakim staje wielu menadżerów. Nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyki czy dopasowania do aktualnych...

Pierwszy pies w 5MBOT i przystąpi do… egzaminu państwowego

0
Pierwszy pies w 5 Mazowieckiej BOT. Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx