Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nowym narkotykiem, informuje o śmiertelnie niebezpiecznym, zamienniku konopi indyjskich.
Nowy funkcjonujący od ok. pół roku na polskim rynku narkotyk nasila agresję i prowadzi do poważnych zatruć oraz halucynacji, a nawet do zawału mięśnia sercowego. Nazwa tej uzależniającej substancji brzmi: 3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu w skrócie MDMB-4en-PINACA.
Decyzją Komisji ds. Środków Odurzających (CND – Commission on Narcotic Drugs) z dnia 14 kwietnia 2021 r. substancja ta została włączona do wykazu II konwencji o substancjach psychotropowych z 1971 r. Ten syntetyczny kannabinoid wykryto na terenie Europy w pierwszych próbkach marihuany w połowie maja 2021 w Holandii. Sprzedawana jest w różnych formach od mieszanki ziołowej przez proszek, tabletki, po postać liquidu do e-papierosów.
Ostrzega przed nią Główny Inspektorat Sanitarny oraz European Monitoring Centre for Drugs and Drug Administration, czyli Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Na terenie Niemiec niemal cała dostępna na rynku marihuana zawiera już ten niebezpieczny chemiczny dodatek. Podobny problem występujący również w USA nie ominął Polski.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ciągu ostatnich miesięcy MDMB-4en-PINACA, czyli substancja o psychodelicznych właściwościach zmieniająca działanie dotychczas znanych narkotyków jest popularna obecnie również w Polsce. Użytkownicy często nie są świadomi, jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.
U osoby po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić:
- halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie,
- splątanie, strach, niepokój,
- zniekształcone postrzeganie czasu,
- nudności, wymioty,
- letarg,
- zaburzenia motoryki,
- zaczerwienienie spojówek oczu,
- objawy sercowo-naczyniowe (takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar),
- drgawki, konwulsje, utrata przytomności, śpiączka.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.
A potocznie jak to się ta chemia zowie?
Wycofam ze sprzedaży w trosce o Mlawska młodzież ☺️