Podczas pracy na terenie firmy zlokalizowanej w Uniszkach Cegielni (gmina Wieczfnia Kościelna, powiat mławski) zginął 53-letni mieszkaniec Mławy.
Jak doszło do tragedii?
We wtorek 16 listopada po południu podczas pracy przy przesiewaniu żwiru, na wysokiej hałdzie osunął się materiał magazynowany. Kruszywo przysypało mężczyznę. Pracujący z nim mężczyźni wykopali go spod osuwiska i wezwali na miejsce pogotowie. Na miejsce przybyli także strażacy, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Niestety na ratunek dla poszkodowanego było już za późno. Lekarz pogotowia stwierdził zgon. Sprawę bada policja.
– Mławska policja, pod nadzorem prokuratury, ustala okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj po południu, na terenie wytwórni mas bitumicznych, w pobliżu krajowej siódemki. Zginął 53-letni pracownik, przysypany hałdą żwiru. Ciało mężczyzny, który obsługiwał maszynę do sortowania kruszywa, znaleźli pracownicy firmy i powiadomili służby ratunkowe. 53-letni mieszkaniec Mławy, został przysypany żwirem. Zginął na miejscu wypadku. Trwają szczegółowe ustalenia okoliczności i przyczyn tego tragicznego zdarzenia – informuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Ile rocznie jest wypadków w pracy?
Według danych GUS w 2019 r. zgłoszono 83205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 1,3% mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,37 w 2018 r. do 6,15 w 2019 r.
W 2019 r. osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2% wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w 2018 r.) tj. corocznie ok. 170 osób. Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 24,6%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 1,1%).
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim (7,55), wielopolskim (7,26) i śląskim (7,21), a najniższy w województwach: mazowieckim (4,53) i małopolskim (4,64).
W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (15,68), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (13,83) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (10,04), natomiast najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja (1,22), pozostała działalność usługowa (1,62) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (1,72).