Szacuje się, że aż 50 tys. osób rocznie w Polsce przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. To ponad 14 razy więcej niż w wypadkach samochodowych. Problem złego stanu powietrza dotyczy zarówno największych polskich miast, jak i mniejszych miejscowości.
Ponad 200 samorządowców – prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych, a także naukowców, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych dyskutowało wczoraj w Warszawie o tym, jak walczyć ze smogiem.
– Skala problemu jest bardzo duża. Na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza co roku umiera ok. 4-6 tys. osób. Samorządy same sobie nie poradzą, dlatego wypracowane w toku dzisiejszej dyskusji wnioski przekażemy na piśmie premierowi Morawieckiemu z prośbą o wsparcie i podjęcie rzeczywistych działań – mówi marszałek Adam Struzik.
Marszałek przypomniał, że Mazowszu od listopada zeszłego roku obowiązuje uchwała antysmogowa, która ma wyeliminować przestarzałe piece i najgorszy opał. – Kierujemy też do samorządów środki finansowe np. na termomodernizacje budynków. Lokalne samorządy pomagają mieszkańcom w wymianie pieców, inwestują w odnawialne źródła energii czy gazyfikację. Warto skorzystać z rozwiązań, które już wypracowały i które się sprawdziły – podkreśla Adam Struzik.
Ciechanów daje dobry przykład
Brak zdecydowanych rozwiązań systemowych, ograniczone środki finansowe, a także wciąż zbyt niska świadomość społeczna – to główne problemy, z jakimi muszą się mierzyć samorządy. Chociaż nie jest to łatwe, samorządy krok po kroku starają się walczyć o czyste powietrze. Przykładem może być Ciechanów.
– Przy dofinansowaniu z WFOŚiGW przeprowadziliśmy program wymiany pieców dla mieszkańców na bardziej ekologiczne, w tym roku jesteśmy już gotowi na kolejną edycję – podkreśla Krzysztof Kosiński prezydent Ciechanowa. – Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączamy systematycznie budynki komunalne i obiekty miejskie. Prowadzimy i planujemy termomodernizacje budynków, inwestujemy w infrastrukturę. Trwa budowa centrum przesiadkowego w okolicach dworca kolejowego, budujemy kolejne kilometry ścieżek rowerowych, mamy zamiar wdrożyć system rowerów miejskich. Inwestujemy w komunikację miejską, wymieniamy tabor – niebawem wyjedzie na ulice autobus elektryczny. Podejmujemy liczne działania edukacyjne i proekologiczne, jak np. akcja Straży Miejskiej dotycząca zakazu palenia śmieci czy akcja związana z prawidłowym paleniem w piecu – dodaje prezydent Ciechanowa.
Samorządy wielokrotnie zwracały uwagę na to, że bez zmian systemowych nie uda się efektywnie walczyć ze złą jakością powietrza. Samorządy mogą wspierać, pozyskiwać środki, ale nie mogą nikogo zmusić do wyboru droższego, ale bardziej ekologicznego opału. Nie mają także wystarczających środków, aby efektywnie dofinansowywać wymianę pieców na nowocześniejsze.
I Kongres Czystego Powietrza został zorganizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
fot. www.mazovia.pl
Nie chca sie rzydzacy za to skad trujacy wegiel do nas idzie, tylko skladaja na piece.Moze zabroncie sprowadzania wegla z Rosji, czy Ukrainy i smog zginie sam.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz spaliny.
Byłem w szpitalu, zona dokupiła węgiel, polowa to nie węgiel to cos czarnego przypominjący węgiel, co to jest jestem w szoku
W Polsce mamy 200 tysięcy samochodów z wadliwymi silnikami Volkswagena i przekraczają one nawet 40 krotnie normy emisji tlenków azotu, to tak, jakby na drogach pojawiło się 8 milionów dodatkowych pojazdów!
Co robią władze aby wyeliminować te niesprawne pojazdy z ruchu drogowego?
Zachęcamy nasze władze do walki o czyste powietrze i dofinansowanie i obowiązkową wymianę piecy-kopciuchów.
Więcej ferm drobiu