Senat RP w piątek 19 lutego przyjął uchwałę w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce. Poparta większością senatorskich głosów uchwała zawiera zapis, że Senat: „wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu RP, zmierzające do likwidacji niezależnych mediów”. W ten sposób większość w Senacie wyraziła solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi.
Sam projekt uchwały w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce to inicjatywa grupy senatorów. Zawiera zdecydowany sprzeciw wobec prac nad nową opłatą medialną, prowadzącą w ocenie senatorów do ograniczania wolności i praw obywatelskich oraz do likwidacji niezależnych mediów.
– „Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczącą część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększenie dystansu do rodziny państw demokratycznych” – czytamy w uchwale.
Uchwała została przegłosowana w Senacie w piątek 19 lutego br. Za głosowało 51 senatorów, 45 było przeciw (w tym 3 senatorów klubu PiS).
Składki z tytułu reklamy internetowej
To echa planów rządu dotyczące dodatkowego opodatkowania mediów komercyjnych. Przypomnijmy. Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.
Oczywiste jest, że rządowe plany dodatkowego opodatkowania zaniepokoiły sporą część mediów, które dały temu wyraz poprzez akcję „Media bez wyboru”. Telewizje TVN24 i Polsat News wstrzymały nadawanie programów, które zastąpiły specjalnym komunikatem. Podobnie było na portalach, m.in. TVN24, Onet i Interia. Udział w akcji wzięło też wiele innych mediów. Protest mediów wsparły niektóre opozycyjne partie polityczne. Koalicjant PiS – Porozumienie – wyraził sprzeciw wobec projektowanych zmian.
Sprzeciw Senatu
Kolejną reakcją jest sprzeciw Senatu. W przyjętej przez Senat uchwale czytamy:
„Senat Rzeczpospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzające do likwidacji niezależnych mediów, a planowana nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych – w tym lokalnych i regionalnych – których podstawę finansowego funkcjonowania stanowią dochody reklamowe i jednocześnie wzmocni uprzywilejowaną pozycję mediów państwowych wspieranych środkami z budżetu państwa” – czytamy w uchwale.
Według większości senatorów próba wprowadzenia nowej daniny to „kolejny – po przejęciu przez państwową spółkę paliwową niezależnego koncernu prasowego – element procesu niszczenia wolnych mediów podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy”.
„Jest to sprzeczne z polską racją stanu i interesem obywateli, których prawem jest dostęp do zróżnicowanych i rzetelnych źródeł wiedzy. W przeszłości Polacy wielokrotnie zmuszeni byli organizować alternatywny obieg informacji, a jednym z ważnych postulatów sierpniowych było zniesienie cenzury. Pojęcie wolności jest dla nas jednoznacznie utożsamiane z prawem do wolności słowa. Niestety, dziś Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władzę prawie do informacji” […] „Wyrażamy poparcie dla bezprecedensowego protestu wydawców i dziennikarzy +Media bez wyboru+. Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej popartego przez znaczną część społeczeństwa obywatelskiego na ograniczanie wolności słowa i powiększania dystansu do rodziny państw demokratycznych” – podkreślono w uchwale Senatu.
Źródło: senat.gov.pl/pap