28 czerwca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Weszło w życie z dniem 1 lipca 2018 r.
Zmiana rozporządzenia upraszcza procedurę wydawania zezwoleń na pracę w przypadkach podejmowania prac w określonych zawodach. Wykaz zawodów obejmuje 289 zawodów (283 zawody ujęte w 32 grupach elementarnych i 6 pojedynczych zawodów).
Uproszczenie procedury polega na tym, że w przypadku zawodów ujętych w wykazie wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez konieczności przedstawienia informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.
Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca br., ale nowe przepisy będą miały zastosowanie także do wcześniej wszczętych i jeszcze niezakończonych postępowań prowadzonych przez wojewodów w sprawach wniosków o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca. Zwolnienie to stosowane będzie także w przypadku zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.
Utworzenie wykazu „centralnego”, dla całego kraju, poszerza możliwości zastosowania prostszej procedury wydawania zezwoleń na pracę i uzupełnia dotychczas istniejące rozwiązania. W wykazie znalazły się zawody strategiczne z punktu widzenia całości gospodarki, w których obserwuje się poważne niedobory rąk do pracy. Przyjęcie nowych rozwiązań oznacza zatem:
– dla pracodawców – skrócenie czasu potrzebnego na pozyskanie cudzoziemca do wykonywania pracy we wskazanych zawodach o 14 lub 21 dni przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę,
– dla wojewodów – odciążenie od konieczności prowadzenia w toku postępowań działań wyjaśniających w zakresie braku lub niespójności informacji starosty,
– dla starostów i powiatowych urzędów pracy – zmniejszenie obciążenia zadaniami w zakresie wydawania informacji starosty i możliwość wykorzystania kadr do innych zadań związanych z dopuszczeniem cudzoziemców do rynku pracy,
– dla cudzoziemców – krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy.