Otrzymaliśmy od czytelnika informację o fatalnym stanie chodnika w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku. Informacja okazała się prawdziwa. We wskazanym miejscu kilka metrów od jednego z parkomatów zapadają się całe płytki chodnikowe, a samo zapadlisko, które można dojrzeć przyglądając się trotuarowi na miejscu obejmuje całą jego szerokość. Stan ten trwa dość długo przynajmniej od wiosny bo w niektórych miejscach nagromadził się piach i zaczęły rosnąć rośliny. Artykuł na ten temat wraz z fotografiami znajdziesz TUTAJ. W związku z tym 23 maja przesłaliśmy do ratusza 8 pytań, które prezentujemy poniżej wraz z udzielonymi 13 czerwca odpowiedziami.
Rzecznik Prasowy odpowiada na pytania o uszkodzone chodniki w mieście
1 Kto imiennie odpowiada za kontrolę stanu chodników w mieście?
Za stan nawierzchni drogi, w tym chodnika odpowiada organ będący zarządcą drogi. W przypadku dróg gminnych jest to Burmistrz Miasta Mława, dróg powiatowych Zarząd Powiatu, a w przypadku dróg wojewódzkich Zarząd Województwa.
2 Dlaczego osoba ta nie dopilnowała obowiązku choćby oznaczenia taśmą ostrzegawczą tego niebezpiecznego miejsca.?
Z przesłanych zdjęć trudno ustalić o jakie konkretnie miejsce chodzi. Wobec czego brak jest możliwości stwierdzenia, jakiego chodnika ubytek dotyczy i w czyjej kompetencji jest naprawa nawierzchni. Zgodnie z Pana sugestią sprawdziliśmy stan chodników w bezpośrednim sąsiedztwie centrum. Naprawiony bezzwłocznie został chodnik przy ul. Płockiej. Będziemy wdzięczni mieszkańcom za bezpośrednie przekazywanie do ratusza informacji dotyczących podobnych problemów (Wydział Inwestycji, tel. 23 654 33 82 wew. 503).
3 Czy zostaną wobec niej wyciągnięte konsekwencje służbowe?
Nie zdarzyło się nam, żeby pracownik, który napotkał ubytek nie powiadomił o tym fakcie Urzędu Miasta Mława bądź spółki, która realizuje naprawy na zlecenie Miasta Mława. Często o ubytkach informują nas sami mieszkańcy, którzy rozumieją, że na powstawanie ubytków, tak jak w tym przypadku prawdopodobnie, mają wpływ czynniki naturalne, np. gryzonie.
4 W jakich jeszcze miejscach na terenie miasta są uszkodzone chodniki w sposób zagrażający pieszym?
Ubytki występują w każdym rejonie, w szczególności tam, gdzie prowadzono roboty lub na nawierzchnię mają wpływ czynniki naturalne (np. gryzonie, woda).
5 Ile razy i w jakich wysokościach w ciągu ostatnich 5 lat miasto Mława (lub jego ubezpieczyciel) płaciło odszkodowania lub renty za zły stan chodników, dróg lub innych miejskich obiektów (w tym w przypadkach nieposypania śliskich nawierzchni)
Nie było takich sytuacji.
6 W ilu i jakich miejscach na terenie miasta są niebezpieczne miejsca dla pieszych na chodnikach oraz dla kierowców na drogach miejskich w związku z ich złym stanem technicznym.
Miejsca, w których może występować zagrożenie są na bieżąco weryfikowane podczas wizji lokalnej bądź po zgłoszeniu.
7 Kiedy wymienione uszkodzenia zostaną usunięte?
Jeśli opisany przez Pana ubytek występował w chodniku przy ul. Płockiej, to już został naprawiony.
8 Czy dokonano naprawy źle zamontowanych płyt chodnikowych wokół budynku popularnie nazywanego „handlowiec” a zamontowanych podczas rewitalizacji tego obszaru.
Teren jest obecnie w okresie gwarancyjnym i wszelkie naprawy są realizowane przez generalnego wykonawcę w wyznaczonym terminie. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych aktami wandalizmu.
Magdalena Grzywacz
Rzecznik Prasowy UMM
OCZYWISTE JAK TO W ZWYCZAJU PANI RZECZNIK— WYJSNIENIA TO TAKIE MASŁO MASLANE, CZY PANI NIE POTRAFI OPEROWAĆ FAKTAMI ..
Ogólnie przecież rzecznicy są po to , żeby w wielu zdaniach nie powiedzieć nic, ewentualnie mówić ogólnikami i nie na temat… Przykład idzie z góry! Pinokio wyznacza „tryndy”.