Zbliża się ostateczny okres składania rocznych zeznań podatkowych. Obowiązek ten dotyczy niemal wszystkich osób, które w 2024 roku uzyskały dochód. Najczęściej wybieraną deklaracją jest PIT-37. Kogo dotyczy? Jakie pytania najczęściej zadają podatnicy, którzy chcą prawidłowo wypełnić obowiązek podatkowy?
PIT-37 – co to jest?
Wiele osób zastanawia się, jaką deklarację wybrać, rozliczając się z fiskusem. Najczęściej wybierany jest druk PIT-37. Według badań korzysta z niego ponad 80% podatników. Druk przeznaczony jest dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a osiągają dochód z innych źródeł, takich jak:
• Emerytura,
• Świadczenie lub zasiłek przedemerytalny,
• Należność wynikająca z członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
• Stypendium naukowe,
• Umowa o pracę,
• Umowa zlecenie lub o dzieło,
• Kontrakt menadżerski,
• Inne przychody, za które zaliczki odprowadza płatnik podatku itp.
PIT-37 wypełniają wyłącznie osoby, które dostają wynagrodzenie rozliczane zgodnie z zasadami ogólnymi i skalą podatkową. Aby rozliczyć PIT-37, podatnik musi otrzymać informacje PIT-11. Jest to wyszczególnienie kwot, które przez cały rok były potrącane z wynagrodzenia. Inne formularze pit, z których korzystają podatnicy to: PIT-36, PIT-28, PIT-38, PIT-39, PIT-36L
PIT-37 – do kiedy złożyć zeznanie?
Pytanie o terminy składania deklaracji do celów podatkowych należy do najczęściej zadawanych. Warto poznać te daty, ponieważ opóźnienia w złożeniu zeznania pociągają za sobą poważne konsekwencje m.in. kary finansowe. Terminy składania deklaracji podatkowych określa Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Zgodnie z obowiązującym prawem, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. W przypadku, gdy dzień ten występuje w sobotę lub niedzielę, data końcowa jest przesuwana. W 2025 roku 30 kwietnia wypada w środę, dlatego jest to ostateczna data rozliczania się z fiskusem. Ważna jest także data początkowa. PIT-y można składać od 15 lutego. Deklaracje złożone przed tym terminem i tak traktowane są, jak złożone 15 lutego.
Jak rozliczyć PIT-37?
Jest kilka sposobów rozliczania deklaracji PIT-37. Druk można wypełnić ręcznie, uzupełniając po kolei rubryki wskazane w deklaracji. Taki sposób niestety generuje sporo błędów i jest częstym powodem składania korekty. Innym, bardzo częstym sposobem składania deklaracji jest droga elektroniczna. W internecie można znaleźć darmowe programy do rozliczania PIT-37, które krok po kroku wskazują, co należy wpisać, a także samodzielnie dokonują obliczeń. Wystarczy wpisać rozliczenie pit 2024, a pojawią się popularne programy. Rozliczanie online jest bardzo wygodne, mogą z nich korzystać wszyscy, również osoby, które nie znają się na prawie podatkowym. Programy pozwalają obliczyć wysokość podatku, uwzględniają przysługujące ulgi, umożliwiają przekazanie 1,5% wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Aby szybko i sprawnie rozliczyć PIT, należy przygotować potrzebne dokumenty, czyli PIT-11, inne zestawienie przychodów oraz PIT za 2023 – będzie potrzebny do podania danych uwierzytelniających. Online można rozliczyć się samodzielnie lub z małżonkiem, a także złożyć korektę – wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednią rubrykę. Uzupełniony dokument można wydrukować i dostarczyć do Urzędu Skarbowego osobiście lub za pomocą poczty. Inną, popularniejszą opcją jest wysłanie druku drogą elektroniczną do właściwego Urzędu Skarbowego, na serwery Ministerstwa Finansów. Potwierdzeniem, że dokument dotarł, jest UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Jakie ulgi podatkowe można uwzględnić w zeznaniu rocznym?
Osoby, które rozliczają się z fiskusem, mają do dyspozycji szereg ulg podatkowych, które obniżają podatek. Najwięcej podatników korzysta z takich odliczeń jak:
• Ulga na dziecko (ulga prorodzinna),
• Ulga na internet,
• Ulga rehabilitacyjna,
• Ulga termomodernizacyjna,
• Ulga z tytułu darowizny,
• Ulga na robotyzację,
• Ulga z tytułu opłacania składek na IKZE,
• Ulga na zakup terminala płatniczego itp.
Czy trzeba wysyłać dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulg? Nie, nie jest to potrzebne. Warto jednak przez 5 lat przechowywać takie potwierdzenia. Mogą być potrzebne w czasie kontroli skarbowej, którą może przeprowadzić urząd skarbowy.
Zwrot podatku – jak długo trzeba czekać?
Wielu podatników chce jak najszybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Jest na to sposób – im szybciej złoży się deklarację, tym szybciej zwrot pojawi się u podatnika. Ważny jest również sposób rozliczania. W przypadku rozliczeń składanych online fiskus ma 45 dni na dokonanie zwrotu nadpłaconego podatku (w przypadku Karty Dużej Rodziny – 30 dni). Podatnicy, którzy rozliczają się w sposób tradycyjny, składając deklarację osobiście lub wysyłając pocztą, będą musieli poczekać do 60 dni. Pieniądze mogą być przekazane na kilka sposobów – na konto bankowe, przelewem pocztowym lub do odbioru w kasie urzędu.
Dlaczego warto rozliczać się online?
Składanie PIT-ów drogą elektroniczną z roku na rok staje się popularniejsze. Ta forma jest niezwykle wygodna – deklaracje można wypełnić w dogodnym dla siebie czasie, nie trzeba zwracać uwagi na godziny pracy urzędów skarbowych. To pozwala zaoszczędzić czas, eliminuje potrzebę stania w kolejkach czy brania dnia wolnego. Druk można wysłać bezpośrednio do US, nie trzeba dostarczać go osobiście. Ogromną zaletą jest redukcja błędów, które mogą pojawić się w rozliczeniu. Dobre programy do rozliczania PIT-37 automatycznie wypełniają dane, sprawdzają poprawność i poprawiają nieprawidłowości. Kolejną korzyścią dla osób rozliczających się online jest możliwość szybszego otrzymania zwrotu podatku. Programy są bezpieczne, dane są zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce.
Rozliczenie PIT-37 to obowiązek, który dotyczy bardzo wielu osób. Dzięki dostępnym narzędziom, takim jak darmowe programy do rozliczania online, cały proces jest prosty, szybki i wygodny. Należy pamiętać, że termin złożenia zeznania mija 30 kwietnia, a im szybciej złożony będzie PIT, tym szybciej podatnik otrzyma ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.