Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o jednorazowe kubki i sztućce oraz pojemniki na żywność używane w punktach gastronomicznych. Pojawi się nowa opłata oraz obowiązek informacji klientów o szkodliwych substancjach zawartych w plastikach.
Rewolucja dotycząca jednorazówek na żywność
Konsumenci będą musieli być poinformowani o szkodliwym wpływie produktów z tworzyw sztucznych, a firmy będą musiały wprowadzić czytelne oznakowanie na opakowaniach.
Pojawi się też nowa opłata w wysokości maksymalnie 1 zł dla niektórych produktów jednorazowych, a sieci handlowe będą musiały zapewnić alternatywne opcje. Pieniądze zebrane z opłaty będą przeznaczone na zagospodarowanie odpadów powstałych z produktów z jednorazowego plastiku.
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty jednorazowe z plastiku poniosą również opłaty związane z prowadzeniem kampanii edukacyjnych na temat ograniczenia stosowania plastiku.
Ustawa wprowadza również rozszerzoną odpowiedzialność producentów, którzy będą zobowiązani do wniesienia opłat. Przepisy określają także poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych oraz dopuszczalną ilość recyklatu w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a część przepisów (np. dotyczące opakowań alternatywnych) dopiero od początku lipca przyszłego roku.