Ostatnia nowelizacja obowiązującej procedury cywilnej przyznaje wierzycielom możność mniej czasochłonnego odzyskiwania nieuregulowanych i niebudzących wątpliwości zobowiązań pieniężnych w postępowaniu nakazowym.
Jeżeli dochodzimy nieuregulowanej należności w zakresie zapłaty świadczenia pieniężnego wynikającej m.in. z umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury bądź rachunku – wówczas przewodniczący i Sąd rozpatrujący sprawę obowiązani są do efektywnego podejmowania czynności umożliwiających wyznaczenie pierwszego posiedzenia w celu wydania nakazu zapłaty | rozpoznania sprawy | lub nadania jej biegu, nie później niż dwa miesiące od daty poprawnie wniesionego pozwu.
Sporządzając pozew należy pamiętać, ażeby czynił on zadość warunkom przewidzianym dla pism procesowych, a nadto należy zawrzeć w nim wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Wskazane czynności pozwolą wierzycielowi uzyskać sądowy nakaz, w postępowaniu trwającym o wiele krócej aniżeli zwykłe postępowanie w sprawie o zapłatę.
Kiedy możemy skorzystać z dobrodziejstwa postępowania nakazowego?
Przede wszystkim dochodzona wierzytelność musi być wymagalna i nie przedawniona, a fakty uzasadniające nasze roszczenie winny być udowodnione załączonym do pozwu m.in.:
· dokumentem urzędowym (może to być akt notarialny),
· zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
· wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
· należycie wypełnionym wekslem lub czekiem, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości,
· dokumentem umowy,
· dowodem spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego,
· dowodem doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku
Jeżeli dysponujemy taką dokumentacją i wytoczone powództwo zostanie zakwalifikowane do postępowania nakazowego wówczas poniesiemy ¾ niższą opłatę sądową związaną z dochodzonym żądaniem.
Sąd wydając nakaz zapłaty nakazuje pozwanemu, aby w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia zaspokoił roszczenie powoda w całości lub wniósł środek zaskarżenia.
Jeżeli Nakaz Zapłaty nie zostanie zaskarżony, to po uprawomocnieniu się uzyskanego orzeczenia należy podjąć szybkie czynności przeciwko dłużnikowi w celu przymusowego wyegzekwowania należności przez komornika sądowego.
Oprócz korzyści wynikających z szybszej perspektywy uzyskania zaspokojenia należnych nam długów, stosowanie przez Sądy przepisów obejmujących postępowanie nakazowe odciąża Wymiar Sprawiedliwości od konieczności czasochłonnego rozpoznawania spraw.
Autor: Adw. Barbara Pogorzelska