Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w diecezji płockiej po raz dziewiąty zaprasza na Dni Świętego Antoniego (12-16 czerwca). W programie znajdą się koncerty, pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego oraz historyczne widowisko plenerowe „Ratowo 1920”.
– Dni św. Antoniego to szczególny czas modlitwy, czerpnia z łask Bożych za wstawiennictwem Patrona, ale również rodzinnego odpoczynku, zatopienia się w historię. W tym roku dodatkowo świętować będziemy 100-lecie utworzenia w powiecie mławskim 2-Szwadronu 4-go Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz zaprosimy odwiedzających do odnowionej części zespołu klasztornego – zaprasza ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.
Dni św. Antoniego rozpoczną się w środę, 12 czerwca, o godz. 18.00 uroczystymi nieszporami.
W czwartek, 13 czerwca, o godz. 12.00 zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Roman Marcinkowski. Zarówno po nieszporach jak i po sumie tradycyjnie nastąpi poświęcenie lilii i chlebków św. Antoniego.
W wielu kościołach do dziś pod figurą św. Antoniego znajdują się skarbony z napisem „Ofiara na chleb”, nawiązujące do kazań świętego, w których często napominał, by być miłosiernym i obdarzać potrzebujących jałmużną. Natomiast lilia to podstawowy atrybut św. Antoniego, wskazująca na jego czystość, będącą zwycięstwem nad pokusami.
Na sobotę 15 czerwca o godz. 16.30 zaplanowano uroczystą mszę św. dziękczynną za ukończenie renowacji zespołu klasztornego pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, bezpośrednio po której nastąpi poświęcenie otworzonego po remoncie skrzydła Ostoi św. Antoniego. Na zakończenie uroczystości, o godz. 18.00 spadkobiercy tradycji 2-go Szwadronu Mławskiego 4-go Pułku Ułanów Zaniemeńskich zaprezentują pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w 100-lecie utworzenia szwadronu w powiecie mławskim.
W niedzielę 16 czerwca odbędą się IX Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12.00 mszą św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert „Białe róże”, w wykonaniu Chóru Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach, pod dyrekcją Sławomira Trochonowicza, o godz. 14.00 zaprezentowane zostaną pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu członków stowarzyszenia Krechowiacy oraz jeźdźców ze stajni Tarpan. Natomiast na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku, potyczkę kawaleryjską – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920″.
Patronat honorowy nad uroczystościami objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dni św. Antoniego współfinansowane są ze środków samorządu województwa mazowieckiego i powiatu mławskiego.