Jeśli chcesz otrzymać część dodatku osłonowego już wiosną, musisz go złożyć do końca miesiąca, czyli najpóźniej w poniedziałek 31 stycznia 2022 r. w MOPS w Mławie. Zrobienie tego później, czyli od początku lutego do końca października ma skutkować jednorazową wypłatą pod koniec roku.
Jakie pułapki czekają na wypełniających wniosek?
W 2022 r. wniosek o dodatek osłonowy składamy w gminie nie w ZUS.
Ważna uwaga! Już na wstępie gdy składamy wniosek nie później niż do 31 lipca 2022 r., wykazujemy w nim dochody rodziny z 2020 r. Gdy zdecydujemy się na wnioskowanie o dodatek osłonowy od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2022 r., ujawniamy dochody z 2021 r.
Nie musimy załączać PIT-ów, prawdziwość naszych oświadczeń urzędnik sprawdzi korzystając z platformy informatycznej CSIZS Emp@tia. Jeżeli stwierdzi naruszenia, możemy odpowiadać karnie.
Najtrudniej ustalić dochody
Osobno podajmy informacje o łącznej kwocie alimentów świadczonych na rzecz innych osób w przyjętym roku. Dochodem gospodarstwa domowego po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są:
1) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o:
a) koszty uzyskania przychodu,
b) należny podatek dochodowy od osób fizycznych,
c) składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz
d) składki na ubezpieczenie zdrowotne,
Ważne – we wniosku nie podajemy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody te sprawdzi urząd rozpatrujący wniosek.
Osobno podaje się dane wnioskodawcy, a osobno dane innych domowników w tym PESEL i adres.
Wniosek podpisuje tylko wnioskodawca, a nie wszyscy domownicy. Dotyczy to zarówno wniosku w wersji papierowej jak i elektronicznej. Dodatek może być wypłacony na konto bankowe.
Zabiegający o otrzymanie podwyższonego dodatku osłonowego wystarczy, że złożą zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) by rozpatrzono podwyższenie dodatku z powodu np. ogrzewania domu węglem.05
Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej korzystając z Profilu zaufanego
Wysokość dodatku osłonowego, na jaki możesz liczyć sprawdzisz za pomocą kalkulatora wydawnictwa Infor PRZEJDŹ DO KALKULATORA.