Pandemia ptasiej grypy przetacza się przez powiat mławski od zachodu tj. od powiatu żuromińskiego. Niestety ogniska wykrywane są w kolejnych gminach po wschodniej stronie od Mławy.
Ponadto choroba ta staje się groźna dla ludzi. W Rosji w grudniu 2020 r. zachorowało kilku pracowników zatrudnionych przy hodowli drobiu. Innych siedmiu pracowników farmy z południowej Rosji wykazało objawy zakażenia wówczas był to pierwszy przypadek H5N8 stwierdzony u ludzi. Okazuje się, że do dziś do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zgłoszono łącznie niemal 900 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia ludzi wirusem H5N1, dla około połowy z nich skończyło się to śmiercią. Chorzy pochodzą z 17 krajów, głównie z Egiptu i Indonezji.
Według Głównego Lekarza Weterynarii w 2021 roku jest już ponad 325 stwierdzeń wysoce zjadliwej grypy.
Ognisko HPAI nr 2021/324 zostało stwierdzone 16 maja 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 1 456 ptaków: 1 305 kaczek, 134 gęsi, 7 kur i 1 perliczkę. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Szydłowo w gminie Szydłowo, powiat mławski, woj. mazowieckie.
Ognisko HPAI nr 2021/323 zostało stwierdzone 16 maja 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, czyli na prywatnym obejściu, w którym utrzymywano 163 ptaki (kury, kaczki). Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Więckowo w gminie Janowo, powiat nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie, czyli na północny wschód od Mławy.
Dotychczas od 23 marca na terenie powiatów mławskiego i żuromińskiego ubito i zutylizowano już ponad 15 mln kur.
Proszę o informację gdzie w końcu został zutylizowany drób.
Heniek z Cegielni (WYMODERUJ) *i gołębi nie zamyka…