Psy patrolowo-tropiące: Niezastąpieni bohaterowie. Ratują życie, docierają tam, gdzie człowiek nie może, wywęszą ślady i sprawdzą, czy pod gruzowiskiem ktoś nie został — jak było podczas katastrofy budowlanej w Mławie. Takie są psy patrolowo-tropiące, które służą pod kierunkiem ludzi, uczących się, jak nimi kierować, aby były pomocne. W grudniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbył się ostatni w tym roku kurs dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca.
Kurs dla Przewodników Psów
Wśród uczestników kursu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach byli dwaj policjanci z mazowieckiej policji: sierż. Robert Miączyński z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie oraz st. post. Przemysław Kmieć z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Każdy z nich otrzymał pod opiekę czworonoga. Owczarek niemiecki maści czarnej podpalanej będzie patrolował ulice Wyszkowa i okoliczne powiaty, natomiast owczarek belgijski malinois z tzw. czarną maską, ulice Ciechanowa i okolic.
Różnice i Podobieństwa Owczarków
Oba owczarki urodziły się w 2023 r. i pochodzą z różnych rejonów Polski, ale łączy je jedno: pasja do pracy i aportowania. Różnią się jednak temperamentem. Belgijskie owczarki mają silny instynkt łowiecki, angażują się fizycznie i psychicznie do działań, co niekiedy jest przeszkodą dla zwykłych właścicieli. Owczarki niemieckie są chętniej hodowane dla towarzystwa, a przeciętny właściciel jest bardziej skłonny zaspokoić potrzeby psa tej rasy.
Szkolenie Psów
Szkolenie psa może być przeprowadzane nie tylko w formie stacjonarnej, ale także indywidualnej. Okres trwania kursu jest taki sam, a różnica polega na tym, że przewodnik po uzyskaniu zgody Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, samodzielnie lub z pomocą innych przewodników z jednostki, ćwiczy psa. Indywidualne szkolenie psa służbowego kategorii patrolowo-tropiącej do działania bez kagańca ukończył doświadczony przewodnik asp. szt. Paweł Krysiński z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Wyzwania i Sukcesy
Podwójna kategoria psa jest najtrudniejsza do wyszkolenia i nie jest dedykowana wszystkim przewodnikom. Paweł Krysiński z owczarkiem niemieckim maści czarnej o nazwie służbowej TORYS zakończył szkolenie indywidualne uzyskując bardzo dobre oceny podczas kolokwiów i egzaminu. Tym samym wspomógł zespół przewodników psów służbowych ostrołęckiej Policji. Psa zakupiła Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Codzienna Opieka i Służba
Owczarki niemieckie i belgijskie należą do grupy psów pasterskich. Są cenione za swoje umiejętności pracy, wierność i łatwość pielęgnowania. Na co dzień nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, pomijając szczotkowanie w okresie linienia. Są bardzo odważne i nie boją się podejmować wyzwań, nawet za cenę swojego zdrowia, a niekiedy i życia. Owczarki żyją przeciętnie 12-14 lat, a w Policji służą co najmniej do osiągnięcia 9 roku życia. Następnie są wycofywane z Policji i godnie żegnane przechodząc na zasłużoną emeryturę.
Wsparcie i emerytura
Do końca życia psa, każda komenda wojewódzka, która je zakupiła, ma obowiązek go utrzymywać, czyli opłacać wyżywienie oraz wszelkie zabiegi weterynaryjne. W ten sposób okazuje się wsparcie materialne opiekunom psów oraz dziękuje za dotychczasową służbę. Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu ma na utrzymaniu 10 psów emerytów, w tym 6 psów pionu prewencji w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ciechanowie i Płońsku oraz 4 psy z Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.
Przyszłość nowych psów
Zanim nowo zakupione psy przejdą na emeryturę, czeka je kilkumiesięczne szkolenie w jedynej w Polsce szkole dla policyjnych psów w Sułkowicach, a następnie powrót do jednostek i pełnienie służby ze swoim przewodnikiem. Będą patrolowały okoliczne tereny, tropiły ślady osób zaginionych i niebezpiecznych przestępców, wspierały policjantów innych służb i dbały o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Zakup psów możliwy był dzięki wsparciu ze strony lokalnych samorządów.
Gminy wsparły
Owczarka niemieckiego wraz z pełnym oporządzeniem ufundowała gmina Wyszków reprezentowana przez burmistrza Wyszkowa. Owczarka belgijskiego wraz z niezbędnymi akcesoriami zakupiono ze środków przekazanych przez Powiat Ciechanowski, gminę Ojrzeń, gminę Gołymin – Ośrodek, gminę Sońsk, gminę Regimin, gminę Glinojeck oraz gminę Opinogóra Górna. Jest to znakomity przykład współpracy pomiędzy Policją a samorządami lokalnymi w budowaniu wspólnego bezpieczeństwa służącego całemu społeczeństwu.