Mławski Urząd Skarbowy informuje o likwidacji magazynów z podróbkami popularnych marek. 10 mln złotych to szacunkowa wartość rynkowa towaru, który został zajęty w wyniku ostatnich działań mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej we współpracy z wołomińską Komendą Powiatową Policji.
Funkcjonariusze zlokalizowali na terenie prywatnych posesji pomieszczenia, w których przechowywano hurtowe ilości podrobionych perfum, odzieży, obuwia, galanterii i biżuterii.
W powiecie piaseczyńskim, mundurowi skontrolowali zabudowy gospodarcze znajdujące się na prywatnej posesji, gdzie w budynkach garażowych ujawnili 11 tys. sztuk zegarków, odzieży, tekstyliów oraz obuwia. Wartość rynkowa oszacowanego towaru wynosi blisko 6,5 mln złotych. W tej sprawie zatrzymano 40. letniego obywatela Ukrainy.
Kilka dni później, kolejne działania prowadzone przez funkcjonariuszy w powiecie grójeckim, doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku 20. letniego obywatela Armenii. Mężczyzna pakował do kartonów perfumy z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. W tym przypadku mundurowi zabezpieczyli ponad 22 tys. flakonów perfum o różnej pojemności. Część nielegalnego towaru była już spakowana w samochodzie dostawczym, gotowa do rozdystrybuowania wśród potencjalnych nabywców. Szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru wynosi ponad 3,5 mln złotych. Dodatkowo w trakcie przeszukania zabezpieczono na poczet przyszłych kar, gotówkę w wysokości 57,5 tys. zł.
Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty wprowadzania do obrotu towaru z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat.
Nielegalny towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, który prowadzi postępowanie w obu sprawach.
W ubiegłym roku Izba Administracji Skarbowej w Warszawie ujawniła ponad 300 tysięcy podrobionych butów, kosmetyków i odzieży o wartości ponad 80 mln złotych.
– Sprzedaż podrobionych towarów narusza nie tylko prawa konsumentów. Mamy tutaj do czynienia także z prawem własności intelektualnej producentów, dlatego działania mazowieckiej KAS mają na celu zwalczanie szarej strefy w tym obszarze i eliminowanie podrobionych towarów z rynku – informuje Robert Antoszkiewicz, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Źródło: US Mława