czwartek, 03 kwietnia 2025
naszamlawa.plWiadomościPrzyjaciel Mławy pokieruje Sztabem Generalnym WP
- REKLAMA -
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 370 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy na parterze / 494,9 m2 / ul. Sportowa
    Cena: 2 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
    Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 266 560 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom wolnostojący na 14-arowej działce k. Mławy
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana o pow. 1245 m2
    Cena: 145 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Przyjaciel Mławy pokieruje Sztabem Generalnym WP

-

Generał broni Leszek Surawski został nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył mu wczoraj (31 stycznia) nominację w Pałacu Prezydenckim.

- R E K L A M A -

Generał Surawski od lat jest przyjacielem Mławy, wspierał kolejne Rekonstrukcje Bitwy pod Mławą, a w ubiegłym roku zorganizował podczas tej uroczystości ogólnopolskie Święto Wojsk Lądowych.

 – To awans na najwyższe wojskowe stanowisko w naszym kraju. Serdecznie gratuluję naszemu przyjacielowi, generałowi Leszkowi Surawskiemu, i wierzę, że będzie darzył Mławę niesłabnącą sympatią – komentuje to wydarzenie burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Poniżej publikujemy przeprowadzony przez nas wywiad z gen. Leszkiem Surawskim, który ukazał się na łamach ubiegłorocznego „Kuriera z Pola Bitwy” – cyklicznego, okolicznościowego wydawnictwa związanego z mławską rekonstrukcją.

ARMIA JEST I BĘDZIE POTRZEBNA

Magdalena Grzywacz: Skąd pomysł, aby w Mławie zorganizować Święto Wojsk Lądowych?

Gen. Leszek Surawski: Wojska Lądowe czerpią siłę do działania i wzorce do wychowania nowych pokoleń żołnierzy opierając się na tradycji, która ma swoje źródło w historii. Dlatego też, wrzesień jest dla Wojsk Lądowych miesiącem szczególnym. W tym to okresie obchodzimy swoje święto, które ustanowione zostało na pamiątkę wielkiego zwycięstwa odniesionego pod Wiedniem – tzw. Wiktorii Wiedeńskiej. 12 września 1683 roku miała miejsce bitwa stoczona między wojskami polsko–austriacko–niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego z armią Imperium Osmańskiego, której przewodził wezyr Kara Mustafa. Wówczas bitwa ta uchroniła Europę przed islamizacją. Ale wrzesień jest również miesiącem, w którym obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i walk toczonych w czasie Kampanii Wrześniowej. Zatem czas ten, jest dobrą okazją do pogłębionej refleksji nad rodowodem Wojsk Lądowych. Nad jej tradycjami, ale również nad wyzwaniami przyszłości. Wojna Obronna 1939 roku została przez Polskę przegrana. Nie oznacza to jednak, że w czasie jej trwania ponosiliśmy same porażki. Co więcej, w trakcie działań Wojsko Polskie odnosiło też duże sukcesy. Jednym z takich chwalebnych przykładów była właśnie Bitwa pod Mławą. To właśnie tu mamy do czynienia z przykładem żołnierskiego kunsztu i odwagi, która powinna być dla nas źródłem dumy porównywalnej z tą, jaką czerpiemy z Wiktorii Wiedeńskiej. Stąd wziął się pomysł, aby wraz z obchodami święta Wojsk Lądowych uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy 20. Dywizji Piechoty. Za wyborem Mławy przemawiał również fakt, szerokiego zainteresowania samą bitwą oraz jej bohaterami w środowiskach rekonstruktorów i organizacji proobronnych. Stanowi to wspaniałą okazję do uczczenia Bohaterów Września i upowszechniania wielowiekowej tradycji Wojsk Lądowych. Jest to również wspaniała okazja do upowszechniania postaw patriotycznych i proobronnych w społeczeństwie.

MG: Co, Pana zdaniem, łączy upamiętnianych w Mławie w sposób szczególny bohaterów 20. Dywizji Piechoty, ze współczesnymi żołnierzami Wojsk Lądowych?

LS: Żołnierze 20. Dywizji Piechoty wykazali się walecznością, nieustępliwością, znakomitym wyszkoleniem i męstwem. To są ponadczasowe cechy, którymi charakteryzują się również współcześni żołnierze Wojsk Lądowych. Dzięki tym cechom odnosiliśmy sukcesy m. in. w Iraku i Afganistanie. To one dają nam siłę do sprostania licznym wyzwaniom czasu pokoju. Zaliczyłbym do nich np. udział w licznych ćwiczeniach sojuszniczych jak ANAKONDA-16, ale też stałą gotowość do niesienia pomocy ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych. Co więcej, jestem przekonany, że będą one również źródłem siły i dumy dla przyszłych pokoleń żołnierzy Wojsk Lądowych.

MG: Żyjemy w świecie otwartych granic, dynamicznych zmian i wszechstronnego rozwoju. Czy są nam dziś jeszcze potrzebne armie?

LS: Właśnie świat otwartych granic, dynamicznych zmian i wszechstronnego rozwoju, o którym Pani wspomniała, ukształtował charakter współczesnego środowiska bezpieczeństwa. Zagrożenia nie zniknęły, a jedynie zmieniły swoją postać. Koniec XX i początek XXI wieku miały przynieść nową jakość w metodach rozwiązywania konfliktów. Wraz z zakończeniem najkrwawszego w dziejach ludzkości stulecia miała nastać era pokoju i rozwoju. Zasadniczym źródłem takiego przekazu był rozpad Związku Radzieckiego oraz bardzo udana transformacja polityczna i gospodarcza większości państw byłego Układu Warszawskiego, zbliżając je do państw demokratycznych i struktur międzynarodowych, w tym zwłaszcza do NATO.

Co ciekawe, przekazu tego nie zaburzały nawet prowadzone wówczas liczne i krwawe, chociaż stosunkowo niewielkie, jeśli chodzi o zasięg, konflikty zbrojne. Weźmy choćby za przykład wojnę w byłej Jugosławii. Wówczas to, na fali wzajemnego zaufania, prowadzono zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu redukcje liczebności armii europejskich. Skutkiem takiego sposobu myślenia było znaczne ograniczenie potencjału ilościowego i jakościowego, praktycznie we wszystkich armiach Europy.

Zaognienie sytuacji politycznej na świecie, w tym niestety w Europie Wschodniej spowodowało, że na nowo pojawiło się widmo konfliktu zbrojnego, w którym Polska może być zaangażowana.

Zatem, niestety nadal aktualna jest stara rzymska maksyma Tytusa Liwiusza „Si vis pacem, para bellum” (Chcesz żyć w pokoju, szykuj się do wojny). Jestem pewny, że myśl ta jednoznacznie identyfikuje obecny stan rozwoju ludzkości. Ponadto, będzie ona również aktualna w dającej się przewidzieć przyszłości. Chciałbym jednak zaznaczyć, że obszar aktywności sił zbrojnych to nie tylko wojna. Przypomnijmy sobie wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy, kiedy w organizację i realizację Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych było kilkanaście tysięcy żołnierzy. Wspomnijmy liczne sytuacje kryzysowe, np. klęski żywiołowe, kiedy to pomoc żołnierska była niezbędna. Zatem nawiązując do Pani pytania – armia jest i będzie potrzebna, a wręcz niezbędna.

MG: Jak dziś wojsko zachęca młodych ludzi do wstępowania w swoje szeregi?

LS: Organizacja trwającego święta Wojsk Lądowych podczas rekonstrukcji bitwy pod Mławą, obchody święta Wojska Polskiego z defiladą sprzętu wojskowego w Warszawie są najlepszymi przykładami promocji służby wojskowej i Sił Zbrojnych RP. Należy również wspomnieć o szeregu akcji promocyjnych we wszystkich garnizonach m.in.: odwiedzanie szkół, współpraca z organizacjami pro obronnymi, czy choćby coroczne Dni Otwartych Koszar, podczas których istnieje możliwość „dotknięcia” uzbrojenia, spotkania z żołnierzami, na które serdecznie Państwa zapraszam. Choć właściwie muszę przyznać, że Wojsko Polskie nie potrzebuje usilnie zachęcać młodzieży do wstępowania w jego szeregi. Młodzi ludzie garną się do wojska, gdyż poza gwarancją stabilizacji, jaką oferuje stanowisko żołnierza SZ RP, daje ono możliwość własnego rozwoju, zdobycia wielu umiejętności (niemożliwych do zdobycia lub bardzo kosztownych w środowisku cywilnym – strzelectwo, spadochroniarstwo). Służba w wojsku daje również gwarancję utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej oraz mam nadzieję prestiżu z racji wykonywanego zawodu.MG: Jest Pan obecny na mławskich rekonstrukcjach niemal od początku. Jak odbiera Pan nasze miasto i to widowisko?

 

LS: To już dziewiąta rekonstrukcja. Rozmach i atrakcyjność widowiska rośnie z roku na rok. Pomysł jednodniowego przedstawienia zamiast wcześniejszych dwóch dni uważam za trafiony. Będzie dłuższy program, więcej atrakcji co na pewno przyciągnie jeszcze większą liczbę odwiedzających.
W ubiegłorocznej rekonstrukcji pokaz sprzętu wojskowego organizowała 16.DZ, w tym roku obecnego uzbrojenia będzie jeszcze więcej – reprezentowane będą całe Wojska Lądowe. Mam nadzieję, że przy współpracy z Wojskiem Polskim wydarzenie to – być może w niedługim czasie „zdetronizuje” bitwę pod Grunwaldem. To osiągnięcie – wspaniała organizacja widowiska – będące zasługą władz miasta i całej okolicznej społeczności wystawiają miastu wysoką ocenę. Cieszy mnie, że władze miasta kładą nacisk na kształtowanie postaw patriotycznych, poprzez organizację widowiska, ale również poprzez poparcie inicjatywy, by utworzyć w Mławie mauzoleum żołnierzy polskich – Armii Modlin poległych we wrześniu 1939 r.

Jeszcze raz dziękuję za możliwość włączenia Wojsk Lądowych do tego przedsięwzięcia.

- R E K L A M A -
ViaUMM
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Żołnierze doskonalili techniki saperskie na „kampinoskiej pustyni”

0
Saperzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą umiejętności. Ponad 50 terytorialsów z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło pierwszy etap zintegrowanego szkolenia saperskiego, doskonaląc...

Strażacy z OSP Wierzbica [Artykuł sponsorowany]

0
Strażacy z OSP Wierzbica jak i tysiące strażaków ochotników z Mazowsza korzystają z samorządowych programów wsparcia. https://youtu.be/p-4FDnijzRo

Cztery wojowniczki z Marlina. Mistrzostwa z medalami i rekordami

0
Ostatni weekend marca okazał się niezwykle pracowity dla czterech pływaczek mławskiego Marlina. Podopieczne Tomasza Szczepańskiego uczestniczyły w międzywojewódzkich drużynowych mistrzostwach młodzików. W ciągu dwóch...

Który artykuł był żartem na Prima Aprilis?

1
Oczywiście, jak wielu z czytelników odgadło artykuł pt. "Gigantyczna fabryka samochodów elektrycznych pod Mławą" był żartem na Prima Aprilis.  Który artykuł był żartem na Prima...
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 1

Zmiany w kursowaniu pociągów KM

0
W środę, 2 kwietnia 2025 r., nastąpią zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich. To w związku z meczem o Superpuchar Polski, który zostanie rozegrany...

Motor Szreńsk zaprosił na szkolenie

0
Kilkudziesięciu motocyklistów z Mławy, Szreńska i okolic wzięło udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanym przez grupę Motor Szreńsk. Motor Szreńsk zaprosił na szkolenie Szkolenie...

[Prima Aprilis] Gigantyczna fabryka samochodów elektrycznych pod Mławą

5
{Prima Aprilis} O tym, że pod Mławą powstanie największa w Europie fabryka samochodów elektrycznych to żart Prima Aprilis-owy. Zasugerowaliśmy to także w poniższym artykule....
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Cichy wróg Twojej skóry – przez to budzisz się z szarą cerą! [Materiał sponsorowany]

0
Żyjemy w takich czasach, że stres towarzyszy nam w zasadzie każdego dnia, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, koncentrację, relacje, ale także na nasze...

Noworyta po raz pierwszy. Stomil bezradny

28
Dwa zwycięstwa z rzędu, takiej serii piłkarze Mławianki nie mieli jeszcze w tym sezonie. Złą passę przełamał dopiero trener Dominik Bednarczyk. W ciągu czterech...
Karmione butelką niemowle

Dłuższy urlop macierzyński: Kto zyska dodatkowe tygodnie?

0
Dłuższy urlop macierzyński. Kto zyska dodatkowe tygodnie? ZUS wprowadził nowe przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Od 19 marca 2025 roku rodzice wcześniaków oraz...

„Gejsza” wraca na scenę w Mławie

0
"Gejsza" Sydney'a Jonesa wraca na scenę w Mławie. Po sukcesie w 2014 roku tytuł powraca w nowej odsłonie. Kontynuując tradycję, Państwowa Szkoła Muzyczna w...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx