W statucie miasta Mława pojawi się zapis o tym, że inicjatywę uchwałodawczą mają nie tylko radni, komisje czy burmistrz, ale również mieszkańcy. Wniosek w tej sprawie złożyło dwóch mławian – a rada miasta się do niego przychyliła. Taką możliwość dają również nowe zapisy w prawie, obowiązujące od 31 stycznia.
Wniosek Kamila Przybyszewskiego i Wiesława Moszczyńskiego wpłynął 27 grudnia. Został skierowany do rozpatrzenia przez komisję zajmująca się opracowywaniem zmian w statucie.
Komisja uznała go za zasadny, argumentując to przede wszystkim zmianami w prawie wynikającymi z „Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”, która weszła w życie 31 stycznia.
Zgodnie z tym dokumentem grupa mieszkańców gminy posiadających czynne prawa wyborcze, będzie mogła przygotować projekt uchwały. Wymagana liczebność takiej grupy będzie wynosić:
– w gminie do 5 tys. mieszkańców – co najmniej 100 osób,
– w gminie do 20 tys. mieszkańców – co najmniej 200 osób,
– w gminie powyżej 20 tys. mieszkańców – co najmniej 300 osób,
– w powiecie do 100 tys. mieszkańców – co najmniej 300 osób,
– w powiecie powyżej 100 tys. mieszkańców – co najmniej 500 osób,
– w województwie – co najmniej 1000 osób.
Projekt zgłoszony w ramach inicjatywy obywatelskiej powinien stać się przedmiotem obrad rady na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia.
Mławscy rajcowie dyskutowali wprawdzie, czy skoro ustawa daje taką możliwość, to należy to dodatkowo wpisywać do statutu (takie wątpliwości miał radny Jacek Sych) przeważyły jednak argumenty, że statut ma służyć przede wszystkim mławianom i ułatwiać im znalezienie niezbędnych informacji.