Zaawansowanie prac przy przekopie mierzei wiślanej oszacowano już na 87 procent. W tej sytuacji wyznaczono już termin oficjalnego otwarcia i przepłynięcia pierwszych statków. Będzie to 17 września – w 83 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.
Calem budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest otwarcie kanału żeglugowego, dzięki któremu możliwe będzie wypłynięcie z portu w Elblągu na Morze Bałtyckie z pominięciem wpływania na wody federacji rosyjskiej, by przez cieśninę Piławską z Zalewu Wiślanego wpłynąć na Bałtyk.
Gdy rozpoczynano prace, agresywne zachowania Rosji były teoretyczne obecnie, gdy prace są na ukończeniu mamy wojnę wywołaną przez Rosję na Ukrainie i agresywne wypowiedzi na temat Polski.
Przekop Mierzei Wiślanej. Data otwarcia nieprzypadkowa
Datę oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wybrano nieprzypadkowo, będzie to 17 września. To 83 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.
W ramach przekopu kanału Mierzei Wiślanej zrealizowano szereg inwestycji. To m.in. budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, wykonanie kanału żeglugowego ze śluzą, sztuczna wyspa na Zalewie. Ponadto prace trwały także na lądzie, gdzie powstał nowy układ drogowy z mostami obrotowymi czy budynek kapitanatu.
Umożliwią wpływanie do Elbląga statkom morskim
Nowa droga wodna, powstała w toku tych wszystkich, prac rozpoczyna się na wodach Zatoki Gdańskiej, przebiega przez przekop, następnie Zalew Wiślany aż do Elbląga. Łącznie ma około 23 km. W tej odległości zawiera się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe o łącznej długości 2,5 km.
Cały tor wodny — wraz z kanałem — będą miały 5 m głębokości i umożliwią wpływanie do Elbląga statkom morskim o zanurzeniu do 4 m i długości 100 m. Według pierwszych kalkulacji prace miały kosztować około 800 mln zł, faktycznie ich wartość przekroczy tę kwotę trzykrotnie.
W ramach wywołania publicznej dyskusji zadaję pytanie wykonawcy jak i inwestorowi tzw. przekopu mierzei o fakt uwzględnienia podnoszenia sie poziomu morza w projekcie urządzeń hydrotechnicznych. W przypadku braku uwzględnienia podniesienia sie poziomu morza o ok 40cm w przciągu najbliższych 30-40 lat obecna inwestycja nie ma uzasadnienia funkcjonowania długoterminowego.