Najbliższa niedziela będzie pierwszą objętą zakazem handlu. Warto o tym pamiętać, jeśli przyzwyczailiśmy się do dużych zakupów robionych akurat tego dnia. Część marketów, również w Mławie, przedłużyła pracę w soboty i pozostałe dni tygodnia.
Takie rozwiązania wybrała Biedronka i zapowiada wydłużenie godzin otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę – czyli do 22.00. W godzinach szczytu mają być otwarte wszystkie kasy. Ma też być zwiększona częstotliwość dostaw do sklepów w okresie weekendowym oraz większa liczba promocji w ciągu tygodnia tak, by ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni.
– Podjęliśmy konkretne działania, aby zapewnić pełną dostępność produktów i sprawną obsługę przy kasach, a dzięki temu zadbać o satysfakcję klientów podczas zakupów. Oczywiście, wszyscy będziemy się uczyli tej nowej sytuacji, dlatego w najbliższych tygodniach bardzo dokładnie będziemy analizować zachowania naszych klientów i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wprowadzać kolejne zmiany – mówi Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska.
Podobnie będzie w Lidlu i na weekendowe zakupy można się wybrać do tego sklepu w piątki i soboty od 7.00 do 22.00.
-Nasze sklepy są przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od handlu. W 2017 r. zakończyliśmy modernizację wszystkich naszych obiektów. Wprowadziliśmy również format promocyjny „Tania sobota w Lidlu”. Dzięki temu na klientów czeka w soboty mnóstwo super okazji – informuje Aleksandra Robaszkiewicz, PR manager Lidl Polska
Również klienci Tesco i Kauflanda muszą liczyć się z tym, że sklepy te będą w wybrane niedziele nieczynne – w pozostałe dni tygodnia są otwarte również do 22.00.
Nie oznacza to jednak, że w niedziele nie uda nam się nigdzie zrobić zakupów – otwarte będą małe sklepy, w których sprzedają właściciele oraz piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe, a także restauracje i kawiarnie.
Przypomnijmy – ustawa o zakazie handlu w niedziele została przyjęta przez Sejm 24 listopada. Będzie wprowadzana stopniowo. W 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, rok później – tylko jedna niedziela, a od 2020 r – siedem w roku: przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy i ostatnie stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Dni w 2018 roku bez zakupów:
Marzec
11 marca, niedziela
18 marca, niedziela
31 marca, Wielka Sobota – handel dozwolony do godz. 14.00
Kwiecień
1 kwietnia, niedziela – Wielkanoc
2 kwietnia, poniedziałek -Wielkanoc
8 kwietnia, niedziela
15 kwietnia, niedziela
22 kwietnia, niedziela
Maj
1 maja, wtorek – Święto Pracy
3 maja, czwartek – Święto Konstytucji
13 maja, niedziela
20 maja, niedziela
31 maja, czwartek – Boże Ciało
Czerwiec
10 czerwca, niedziela
17 czerwca, niedziela
Lipiec
8 lipca, niedziela
15 lipca, niedziela
22 lipca, niedziela
Sierpień
12 sierpnia, niedziela
15 sierpnia, środa – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
19 sierpnia, niedziela
Wrzesień
9 września, niedziela
16 września, niedziela
23 września, niedziela
Październik
14 października, niedziela
21 października, niedziela
Listopad
1 listopada, czwartek – Wszystkich Świętych
11 listopada, niedziela – Narodowe Święto Niepodległości
18 listopada, niedziela
Grudzień
9 grudnia, niedziela
16 grudnia, niedziela
24 grudnia, poniedziałek Wigilia – handel dozwolony do godz. 14
25 grudnia, wtorek – Boże Narodzenie
26 grudnia, środa – Boże Narodzenie
Chore to wszystko jest zrobione żeby kościoły były wypełnione po brzegi i ksiądz na tacy miał więcej