Ministerstwo Zdrowia wprowadza program, który w ciągu 5 lat ma objąć blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia.
– W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, w tym celu wykona badania krwi, w tym morfologię, glukozę oraz cholesterol, czyli parametry świadczące o stanie zdrowia. Jeśli w wyniku oceny stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub wyniki badań będą niepokojące, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG lub skieruje na konsultację m.in. u kardiologa, diabetologa czy onkologa – wyjaśniają pomysłodawcy.
Pacjent będzie mógł skorzystać z Pakietu 40 Plus:
- jeżeli ma od 40 do 65 lat,
- bezpłatnie,
- bez skierowania,
- co 5 lat.
Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy (w przypadku pracowników) lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym.
Podstawowy pakiet badań obejmie:
- morfologię,
- stężenie cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy,
- pomiar tętna i ciśnienia tętniczego,
- określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI),
- badanie pacjenta przez lekarza,
- ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.
Pakiet pogłębiony, w zależności od zidentyfikowanego ryzyka, obejmie:
- kontrolne badania biochemiczne krwi (diagnostyka chorób układu krążenia): stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów,
- kontrolnie poziom glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą (diagnostyka cukrzycy),
- badanie EKG (diagnostyka chorób układu krążenia),
- USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty,
- test na obecność krwi utajonej w kale (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka jelita grubego),
- poziom PSA (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka prostaty u mężczyzn),
- konsultację lekarza specjalisty np.: onkologa, kardiologa, diabetologa.
Pacjenci będą mogli skorzystać także z badań przesiewowych realizowanych w ramach ogólnopolskich programów zdrowotnych, regionalnych programów zdrowotnych oraz Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), w szczególności:
- mammografii – diagnostyka raka piersi,
- cytologii – diagnostyka raka szyjki macicy,
- kolonoskopii – diagnostyka raka jelita grubego,
- niskodawkowej tomografii komputerowej – diagnostyka raka płuca,
- badania dermoskopowego, badania wideoskopowego – diagnostyka raka skóry,
- badania w ramach programów profilaktyki wykrywania nowotworów głowy i szyi,
- badania w ramach programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Program będzie finansowany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat, przy czym koszty zależne będą od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego. Badania będą możliwe do przeprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia procesu legislacyjnego i wprowadzenia zmian organizacyjnych przez podmioty, które będą realizowały program.
– Do zrealizowania Programu 40 Plus konieczne są zmiany m.in.: w Kodeksie Pracy oraz rozporządzeniu dotyczącym przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych, ustawie o służbie medycyny pracy wraz z wydaniem odpowiednich rozporządzeń, ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych tzw. koszykowym – wylicza MZ.
W związku z wprowadzeniem Programu Profilaktyka 40 Plus trzeba także określić odpowiednio długie vacatio legis stwarzające możliwość przygotowania się do realizacji projektu przychodniom medycyny pracy, POZ oraz pracodawcom, gdyż to oni będą informować pracowników o możliwości wykonania dodatkowych badań (pracownik otrzyma informację o możliwości wykonania takich badań razem ze skierowaniem na badania profilaktyczne w zakresie medycyny pracy).
A ci po 65 roku życia to niech umrą? ZUS się ucieszy. Panie premierze jak żyć? Odpowiedź: krótko.
A to się szarpneli! Morfologia, cholesterol, glukoza – czyli to, co u swojego lekarza POZ można sobie zrobić kontrolnie co rok, jak najbardziej bezpłatnie. Co rok, nie co 5 lat!
Ach, i pomiar ciśnienia raz na 5 lat! Co za hojność, doprawdy, az się wzruszyłam!