Mimo, że od początku miesiąca rodzice mogą składać wnioski o 300 plus, część z nich ma problem z jego rzetelnym wypełnieniem.
Chodzi o rodziców absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, którzy jeszcze nie mają pewności w której szkole naukę będzie kontynuować ich dziecko.
Proces rekrutacyjny jest bardzo rozciągnięty w czasie. Mówi się, że w Mławie pierwsze listy przyjętych będą 16 lipca – ostateczne 25 lipca. Później odbędzie się rekrutacja uzupełniająca, w której wstępne listy podane zostaną 19 sierpnia, a ostateczne 28 sierpnia.
– Dlatego rodzice absolwentów mają dwie możliwości albo poczekać z wnioskiem do informacji o przyjęciu dziecka, albo wpisać szkołę, do której rodzic przewiduje że dziecko się dostanie. W razie innego rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnych później dokonać zmiany – informuje pracownica działu zajmującego się tymi świadczeniami w mławskim MOPS-ie.
Wielu rodziców maturzystów, którzy mają mniej niż 20 lat zadaje sobie pytanie, czy też może o to świadczenie wystąpić.
– Według ustawy przysługuje ono do 20 roku życia, a nawet 24 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Jest jeszcze jeden warunek, muszą one kontynuować naukę w szkole, a uczelnie w tym programie nie są uważane za szkoły. Dlatego osoba kończąca szkołę średnią traci prawo do tego świadczenia – rozwiewa wątpliwości urzędniczka.
Wnioski o tzw. wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną. Czas na upłynie z końcem listopada.