W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą, na ręce Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego okolicznościowe listy przekazali Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski.
Premier RP Mateusz Morawiecki odniósł się do wkładu władz miasta oraz mieszkańców Mławy w rozsławianie pamięci swoich przodków oraz w budowanie tożsamości współczesnych Polaków:
– Dzisiejsze obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą są pięknym świadectwem przekazywania tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom Polaków. Dziękuję więc inicjatorom dzisiejszego przedsięwzięcia, jego uczestnikom i tym, którzy od lat przyczyniają się do organizacji rocznicowych uroczystości. Dzięki Państwa zaangażowaniu i ofiarności historia bitwy pod Mławą pozostaje żywa. Wszystkich zgromadzonych serdecznie pozdrawiam – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski zaznaczył w swoim liście, że pamięć o przeszłości rzutuje na teraźniejszość:
– Propagowanie oraz nieustanna pamięć o tak ważnych i przełomowych wydarzeniach w historii naszej państwowości jest dla mnie wartością nadrzędną. Przeszłość nie pozostaje bez wpływu na obecny kształt naszego społeczeństwa, dziedzictwa kulturowego, ma także ogromne znaczenie w kontekście decyzji, które mają wpływ na naszą przyszłość – napisał włodarz.
Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą miały wyjątkową rangę. Widowisko uliczne „Nalot bombowy na Mławę. Mława 2019” poruszyło serca.
Podniosły charakter nadał tegorocznym obchodom udział zagranicznych delegacji, przybyłych specjalnie na tę okoliczność, a dobitnym podkreśleniem rangi tegorocznych obchodów było podpisanie przez Burmistrza Miasta Mławy, Sławomira Kowalewskiego oraz przedstawicieli czterech partnerskich miast, Manifestu Pokoju – międzynarodowej umowy, której przesłaniem jest miłość do drugiego człowieka, utrzymanie pokoju na świecie oraz dołożenie wszelkich starań, aby wydarzenia sprzed 80 lat nigdy więcej nie powtórzyły się na kartach historii.
II wojna światowa pochłonęła miliony ofiar w wielu krajach, działania wojenne rozgrywały się niemal na wszystkich kontynentach. Początek całego cierpienia rozpoczął się 1 września 1939 r. na Starym Kontynencie, jak przyjęto określać Europę. Tego dnia III Rzesza dokonała zbrojnej napaści na Polskę, ostrzeliwując z pancernika Schleswig-Holstein Westerplatte.
Wydarzenia te zapoczątkowały kampanię wrześniową, w której bardzo ważną rolę odegrała „Bitwa pod Mławą” w pierwszych dniach września 1939 r. Na przedpolach Mławy starły się wówczas dwie armie: Armia „Modlin” dowodzona przez generała Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka „3 Armia”, której dowodził generał Georg von Küchler.
Choć obrona Mławy zakończyła się klęską i wycofaniem się z pola walki polskich oddziałów, do dziś w świadomości Polaków stanowi symbol oporu oraz bohaterskiej walki w obronie Ojczyzny.
Władze miasta Mława od 2008 r. organizują obchody upamiętniające żołnierzy, którzy zapłacili największą cenę za wolność swoją i swoich bliskich. Uroczystości te cieszą się dużym uznaniem w Polsce oraz za granicą.
W 2013 r. uczestnikiem obchodów upamiętniających obronę Mławy był urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. To druga w historii wizyta urzędującego Prezydenta RP w Mławie. W 1930 r. odwiedził nasze miasto Ignacy Mościcki.
Źródło: UMM
Ale kto niby?
Tak, Ewka, ten człowiek ma klasę…niczym nasz [WYMODEROWANO]. 😀 – dobry żart z samego rana.
Do Ewka, to miłe że z taką sympatią wyrażasz się o naszym wspaniałym Burmistrzu.
No pięknie to jest człowiek z klasą wykształceniem wiedzą i pokorą .