Co należy się pracownikowi w zimie? Ciepła odzież, odpowiednia temperatura w biurach i na halach – to nie wszystko.
Idzie zima. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców szereg obowiązków związanych zapewnieniem odpowiednich warunków pracy w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Temperatura w biurach i w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lżejsza praca fizyczna, nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Warto też wiedzieć, że słupek rtęci nie może spaść poniżej 14 stopni w halach, w których wykonywana jest ciężka praca fizyczna.
Zimą w szczególnie trudnej sytuacji są pracownicy, którzy wykonują swoje zadania na otwartej przestrzeni. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje, które powinny być dostępne w czasie całej zmiany roboczej.
Dodatkowo wspomniani pracownicy muszą mieć pomieszczenie, w którym mogą się przebrać i ogrzać. Temperatura w nim, nie może być niższa niż 16 stopni. Kwestię posiłków regeneracyjnych szczegółowo określono w przepisach. Osoba wykonująca pracę na zewnątrz w czasie swojej zmiany musi „spalić” 1500 kalorii (mężczyzna) lub 1000 (kobieta). Jeśli taki wydatek energetyczny organizmu nie występuje, pracodawca nie musi zapewniać posiłków regeneracyjnych. W praktyce nie zawsze wylicza się tzw. wydatkowanie energetyczne organizmu.
Niektóre firmy mają problemy z zapewnieniem takich posiłków regeneracyjnych zimą. Może wynikać to z faktu, że nie są przygotowane do tego technicznie lub rodzaj pracowniczych zadań uniemożliwia im dostarczenie jedzenia. Wtedy pracodawca musi w inny sposób zapewnić posiłki, np. wydając talony na zakupy w sklepach. Tak, aby pracownicy kupili posiłki. Może też kupić półprodukty do samodzielnego przygotowania posiłków przez pracowników. Pracodawcy nie wolno wypłacać ekwiwalentu pieniężnego za brak takiego prowiantu.
Popularnym zajęciem, często zlecanym przez markety i spółdzielnie mieszkaniowe, jest odśnieżanie dachów. Zatrudniony do tego pracownik musi przejść odpowiedni instruktaż i mieć aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prac na wysokości. Musi też stosować takie zabezpieczenia, jak m.in.: kask, obuwie antypoślizgowe, szelki zabezpieczające przed upadkiem z dachu.
Praca zimą to wyzwanie dla ekip budowlanych. Pracodawca powinien zabezpieczyć pracowników przed upadkiem z wysokości. Przerwać pracę, gdy wiatr przekroczy 10 metrów na sekundę. Zwłaszcza, jeśli robotnicy stawiają rusztowania lub ruchome podesty, pracują na żurawiach i dźwigach. Przy silnym wietrze należy wstrzymać także roboty rozbiórkowe. Łamanie przepisów pracownicy mają prawo zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.