Liczba ubezpieczonych – legalnie pracujących – cudzoziemców cały czas rośnie. W kraju jest ich ponad 1 mln, z czego 275 tys. w województwie mazowieckim.
Pracujących cudzoziemców coraz więcej
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie mazowieckim wciąż przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. 30 listopada 2022 roku było ich ponad 275 tys., co stanowi około 25 proc. wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce.
Według ZUS-u dane wskazują, że obywatele innych państw nie mają problemu ze znalezieniem pracy u pracodawców w Polsce. Legalne zatrudnienie oraz opłacanie składek powoduje możliwość korzystania ze świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (m.in. emerytury, renty czy zasiłki chorobowe).
Najwięcej obywateli Ukrainy
Pomimo że w regionie są ubezpieczeni przedstawiciele ponad 160 narodowości, to największą grupą legalnie pracujących cudzoziemców są obywatele Ukrainy. Według danych z 2022 roku było ich 167 tys., czyli ponad połowę wszystkich obcokrajowców pracujących legalnie na Mazowszu. Następni, dużo mniej liczni byli Białorusini – 35,3 tys. i Wietnamczycy – 6,2 tys.
Najwięcej cudzoziemców pracuje w stolicy naszego państwa. Województwo mazowieckie nie jest jednolite pod względem rozmieszczenia ubezpieczonych spoza naszego kraju. Spośród ponad 275 tys. zgłoszeń do ubezpieczeń aż ponad 237 tys. pochodzi z warszawskich oddziałów ZUS. Według stanu na 30 listopada 2022 roku w radomskim oddziale, który obejmuje zasięgiem południową część województwa było ponad 11 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, w płockim ponad 14 tys., a w siedleckim ponad 12 tys.
Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to,
że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej. W kraju jest ponad 28 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. Na Mazowszu jest ich prawie 10 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (2,6 tys.) i Białorusi (1,8 tys.).
Źródło: ZUS
Czy ktoś wie ilu cudzoziemców spoza Europy (z Azji, Afryki, Ameryki Środkowej) jest zatrudnionych w Mławie.
Znam osoby, Polaków, które straciły pracę tylko dlatego, że w ich miejsce zatrudniono cudzoziemców. Obie z Ciechanowa. I to jest dziś problem nad którym rząd powinien się pochylić. Jestem za tym żeby dawać pracę cudzoziemcom, ale nie może być tak że Polaków się zwalnia a ich zatrudnia bo pracują za mniej. Powinni mieć takie same pensje jak Polacy, wtedy to by się skonczyło. Poza tym cudzoziemcy to też ludzie i wykorzystywanie ich trudnego połozenia przy ustalaniu wynagrodzenia to po prostu świństwo.
Nie zgodzę się z tym że cudziemiec zarabia mniej o właśnie zarabia więcej ma większą stawkę godzinową od Polaka