Powstała w Polsce Krajowa Grupa Spożywcza, która ma być gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju. Chodzi o możliwość wpływania na ceny podstawowych produktów, łańcuchów dostaw i m.in. dostępność zbóż.
Powstała Krajowa Grupa Spożywcza
Rządzący ogłosili utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej wczoraj 28 kwietnia. To działanie podejmowane w obliczu zmian, które pociąga za sobą wojna w Ukrainie, dla zapewnienia przez państwo bezpieczeństwa w wielu obszarach gospodarczych.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyła się konferencja poświęcona finalizacji budowy Krajowej Grupy Spożywczej, w której udział wzięli wicepremierzy Jacek Sasin, minister aktywów państwowych oraz Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Wojna w Ukrainie zmieniła sytuację na rynkach rolno-spożywczych
Wojna w Ukrainie radykalnie zmieniła sytuację na rynkach rolno-spożywczych, wpływając na ceny podstawowych produktów, łańcuchów dostaw czy dostępność zbóż. Doprowadziło to do wzrostu kosztów produkcji i transportu. Te wydarzenia wyraźnie pokazują, jak ważna jest niezależność w sektorze paliwowo-energetycznym czy rolnym. Budowa silnych koncernów jest najważniejszym kierunkiem, który będzie realizowany w ramach konsolidacji spółek.
– Dziś mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, niezwykle ważnego dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski. Chcemy, aby polska gospodarka była silna i aby mogła mierzyć się z wyzwaniami, które niesie za sobą ten trudny czas – mówi minister aktywów państwowych.
Stworzenie KGS zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności
Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej pozwoli zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczyni się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.
W skład Krajowej Grupy Spożywczej ma wchodzić 15 głównych spółek, podzielonych na 6 segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze.
Rządzący informują, że Ministerstwo Aktywów Państwowych w ciągu najbliższych 7 dni przedstawi Radzie Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na przeniesienie udziałów spółek podlegających konsolidacji do Krajowej Spółki Cukrowej i tym samym formalne powołanie Krajowej Grupy Spożywczej. W skład grupy ma wchodzić 15 wiodących spółek, podzielonych na 6 segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. Przychód Krajowej Grupy Spożywczej szacowny jest na poziomie 3,5 mld zł rocznie. Dzięki działaniom podjętym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z dominującym kapitałem Skarbu Państwa.
– Pozwala nam to sfinalizować proces powołania Krajowej Grupy Spożywczej, czyli skonsolidowania państwowego sektora rolno-spożywczego w jednym podmiocie. W pracach nad nim przechodzimy do ostatniego etapu, czyli finalizacji projektu – mówi Jacek Sasin.
Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie jest zagrożone
Wicepremier podkreśla, że choć część ekspertów przestrzega, że konflikt w Ukrainie może spowodować wzrost ubóstwa żywnościowego, Polsce nie grozi taki kataklizm.
– Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna jeśli chodzi o produkcję żywności. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie jest zagrożone. Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią. Dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podkreśla.
Głównym celem Krajowej Grupy Spożywczej jest budowa kompleksowego łańcucha dostaw w ramach strategii „od pola do stołu” oraz zapewnienie kompleksowej obsługi rolnika-plantatora. Powiązania między spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki podjętym działaniom spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a uzyskane zyski trafią do Krajowej Grupy Spożywczej.
– Silny podmiot będzie dawać nowe szanse rozwojowe dla sektora rolno-spożywczego, jakże ważnego dla polskiej gospodarki i dla polskich rolników – podsumowuje minister aktywów państwowych.
Przedstawiciele rządu zapewniają, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie w stanie zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz pośrednio przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych. Jednocześnie będzie zdolna konkurować na rynkach polskim i zagranicznym.
Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jest także na 3. miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł.
Źródło: gov.pl
To co najpierw zakup extra furek plus wygodna siedziba wysokie wymagania plus extra premia na zachętę.